Čo sa deje s mojim telom, keď spím?

0
2156

Všetci veľmi dobre vieme, že spánok je pre náš organizmus nesmierne dôležitý. No viete, čo sa deje s vašim telom počas spánku? Možno budete prekvapení …

Chudnete

Počas spánku vydávate vďaka prirodzeným telesným pochodom ako je dýchanie energiu, ale neprijímate ju. Tým pádom chudnete. Samozrejme, že musíte spať dostatočne dlhú dobu ( aspoň 8 hodín ), keďže nevyspanie môže mať na človeku úplne opačný efekt.

Ste vyšší

Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné až vtipné, ale počas spánku sa telo človeka natiahne a uvoľní, takže keby sa ráno odmeriate, môžete mať pokojne o niekoľko milimetrov viacej. Telo jednoducho nezaťažuje vaša vlastná hmotnosť ako keď stojíte alebo sa pohybujete.

Krvný tlak klesá

Aj vaše srdce počas spánku odpočíva. Na krvný obeh nie sú kladené také nároky, a tak sa spomalí. Mimochodom, ak máte vysoký krvný tlak, mali by ste spať aspoň tých 8 hodín denne, aby ste dopriali svojmu telu zaslúžený oddych v podobe poklesu tlaku. Okrem toho tým znížite i riziko srdcovej choroby.

Klesá telesná teplota

Tesne pred tým ako zaspíte, začína vaša telesná teplota postupne klesať. Nie je to samozrejme nič dramatické, ale určite by ste na teplomery namerali menej než cez deň. Najnižšia je naša teplota okolo pol 3 nad ránom.

Krútite očami

Počas spánku dochádza k pomerne rýchlemu pohybu očí. Existuje niekoľko teórii, prečo k tomuto javu dochádza. Vedci sa domnievajú, že to súvisí s našimi snami, čo sa teda prejavuje na našom krúživom pohybe očami.

Nezabúdajte, že kvalitný a dobrý spánok nemá len výborný vplyv na naše telo i psychiku, ale prospieva aj našej kráse, a to najmä pokožke.

 

Obrázok: © inesbazdar / Dollar Photo Club