Dáma robí košeľu a košeľa robí dámu

0
1744

Gendrová štúdia pojmov

Dámska košeľa je pojem. Je to jedno z tých krásne paradoxných slovných spojení, v ktorých sa prepája predstava niečoho čisto ženského s niečím čisto mužským. Dáma je žena – a nie hocijaká. Slovom dáma možno urazíte tú strapatú punkerku z obchodíku so zicherkami, ale bude to pravdepodobne preto, že ju ešte čaká kus cesty k vlastnej ženskosti. Dáma nie je nutne preafektovaná bytosť a nemusí nutne sedieť v klobúku a opätkoch na korze a držať šálku s kávou rukou s vystrčeným malíčkom. Bude to žena, vedomá si svojej feminity a výnimočnosti, pravdepodobne s jasnými črtami vlastného štýlu.

Mužská geometria

Košeľa, oproti tomu, je tradičnejšie prepojená s mužom, pretože bola celé storočia neoddeliteľnou súčasťou mužského šatníka. Jej typický tvar je prostý, rovný, manžety hranaté, golier špicatý – strih s čistými geometrickými líniami, podtrhujúcimi mužské črty ako priamosť, aktivita, či ráznosť.

Protiklady sa priťahujú…a ovplyvňujú

A potom to prepojenie…nuž, z toho musí vždy vzísť vzťah s napätím, niečo vzrušujúce, kontrastné, ako vždy, keď sa skombinujú protiklady. Dámska košeľa ale práve takým vzrušujúcim protikladom je, lebo spája osobnosť ženy s osobitým štýlom a maskulínny prvok  – košeľu, inšpirovanú mužským oblečením. Je to ako yin-yang: dva princípy sa dopĺňajú, existujú vedľa seba, ale aj na seba vzájomne pôsobia a premieňajú sa. Keď si košeľu oblečie muž, je to spojenie dvoch vecí, ktoré k sebe patria, súznejú. Keď si košeľu oblečie žena, pôsobí na ňu kúštik mužskej priamosti – ale zároveň ona sama tú mužnú košeľu zjemňuje, zaobľuje a sofistikuje.

Pravý čas na košeľu

kd-54lVšetci vieme, že ženy sa obliekajú podľa nálady. A to nie je dehonestujúci výrok, práve naopak. Je totiž pravý čas na uvedomenie si hneď niekoľkých vecí:

Za prvé, je pravý čas uvedomiť si, že ženské nálady sú skvelým barometrom ich života, rastu, toho ako sa práve cítia a čo práve potrebujú. Žiadnemu pánovi by som neradila sa s nimi zahrávať a nedajbože ich podceňovať (ale na to páni často prídu rýchlo sami).

Za druhé, dámske nálady sa cyklicky opakujú, ako v kruhoch. Sú dni, keď sa chcú schovať a zababušiť do tmavých farieb a „oversize“ strihov, sú dni keď chcú pôsobiť dievčensky či žensky, a sú dni, kedy si chcú požičať kúsok tej pánskej priamosti a aktívnosti. A VTEDY je ten pravý čas na dámsku košeľu.

Za tretie, samozrejme, Vás nenecháme dlho tápať a ponúkneme to pravé riešenie v pravý košeľový čas – a to stránky www.panskaelegancia.sk . Je už len úsmevným potvrdením mojich slov na záver, že krásne kúsky dámskej módy, inšpirovanej mužmi, nájdete práve na stránkach, venovaných pánskemu štýlu.