Dokonalé okná pre tehlový dom

0
1113

Rozhodli ste sa pre novostavbu z tehál? Tehlové murivo je tradičný materiál, ktorý sa používa už celé stáročia. Za posledné desaťročia prešli tehly revolučnými vylepšeniami a ich popularita výrazne vzrástla. Tento stavebný materiál má niekoľko výhod. Medzi pozitívne vlastnosti patrí vynikajúca tepelná izolácia, schopnosť akumulácie tepla a jednoduchý spôsob výstavby. Nad výberom správnych okien sa oplatí pouvažovať ešte pred začatím stavebných prác. Zaujímate sa o plastové okná, drevené eurookná alebo hliníkové okná? Pozrieme sa na to, ktorý typ okien je pre tehlový dom najvhodnejší a na čo si dať pri ich inštalácii pozor.

Pokiaľ sa rozhodnete pre použitie tehlových blokov bez dodatočného zateplenia polystyrénom alebo minerálnou vatou, môže na mieste styku okenného rámu a tehlovej tvarovky vzniknúť tzv. tepelný most. Ten môže byť príčinou vzniku plesní alebo vlhnutia maľovky. Z tohto dôvodu sa odporúča skôr použitie tehál s tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny v dutinách. Najlepším spôsobom inštalácie okien je ich umiestnenie na vonkajší líc muriva s úplným alebo čiastočným presahom do tepelnej izolácie. Takto zabránite vzniku tepelného mosta na rizikovom mieste. Zároveň je potrebné klásť dôraz na spoľahlivé prenesenie hmotnosti okien do stavebnej konštrukcie, ako aj dôkladné ošetrenie okien proti kondenzácii vlhkosti.

Veľkú pozornosť treba taktiež venovať správnej montáži balkónových a vchodových dvier. V praxi sa často zabúda na poriadnu izoláciu pri interiérovej podlahe. Zanedbanie tohto stavebného detailu býva častou príčinou vzniku tepelného mostu, následného prechladenia podlahy a rosenia podlahovej krytiny v blízkosti otvorovej výplne. Obvodový plášť z tehelného muriva umožňuje dosiahnuť veľmi dobré hodnoty tepelnej izolácie. Je preto prioritou zaistiť čo najlepšiu tepelnú izoláciu montovaných okien a dverí. Nech už vaša voľba padne na kvalitné plastové okná, drevené či drevohliníkové okná, v žiadnom prípade neurobíte chybu. Dôležité je výber kvalitného výrobku, poctivého konštrukčného riešenia a stavebnej firmy, ktorá projekt zodpovedne zrealizuje.

 

 

 

 

Autorské právo: anima21 / 123RF Reklamní fotografie