Dovolenka na jachte – čo tvorí cenu plavby

0
918
Dovolenka na jachte – čo tvorí cenu plavby

Ceny rastú a zvyšovanie cien neobišlo ani dovolenky pri mori. Tento rok sa viac ako v minulosti oplatí zmeniť spôsob dovolenkovania. Vyrátajte si cenu dovolenky v rezorte aj s letenkami a cenu dovolenky na jachte. Ak si budete na lodi sami variť, ušetríte stovky eur. Čo tvorí najvyššie položky dovolenky na jachte?

Prenájom plavidla

Najvyššou položkou dovolenky na mori je samozrejme cena za prenájom plavidla. Skvelé by bolo, keby ste si mohli dovoliť jachty na predaj a jedna vaša vlastná by už stále v prístave. Tento sen sa vám možno raz splní, ale do tej doby si budete musieť loď prenajať. Čím väčšie plavidlo, tým vyššia cena, ale suma sa rozráta medzi viac ľudí. V priemere stojí prenájom jachty pre cca. 10 ľudí okolo 3000 €. Cena závisí od druhu plavidla, jeho vybavenia a veku.

Najdrahšie vás vyjde prenájom katamaránu. Vyššia cena stojí za to, pretože katamarány sú lode na predaj či prenájom, ktoré poskytujú najvyšší komfort. Ide o priestranné plavidlá s veľkými kajutami a vysokou stabilitou plavby.

Prevádzka lode

Do nákladov prevádzky lode patria položky ako palivo, kotvenie v prístavoch a poistenie lode. Na palive je možné ušetriť vďaka výberu lode. Plachetnice sa dokážu plaviť za pomoci plachiet a motor využívate minimálne. Aj na kotvení nejaké to euro ušetríte, keď využijete mestské prístavy alebo kotvenie pri bójke. Niekedy sa dá kotviť úplne mimo pevniny, čo je nielen zadarmo, ale tiež skvelý zážitok. Občas budete musieť zakotviť aj v maríne, aby ste dočerpali a vymenili vodu.

Príchod do prístavu a iné výdavky

Veľkú položku môže tvoriť spôsob dopravy do prístavu. Ak je prístav veľmi ďaleko a nezoženiete lacné letenky, doprava do prístavu môže stáť toľko ako prenájom lode. Z tohto dôvodu je stále najviac populárne Chorvátsko, kde sa jednoducho dopravíte autom alebo vlakom.

K ďalším poplatkom za dovolenku na mori sa rátajú výdavky spojené s prenájmom služieb kapitána. Tí najskúsenejší si vypýtajú viac ako 150 € na deň. Kapitána musíte stravovať a uhradiť mu cestu do prístavu. Skúste sa spýtať v okolí či niekto nemá kapitánsky preukaz a dovolenkoval by rád s vami. Pozor na to, že na mori nestačí preukaz vodca malého plavidla.

Položkami na vašom účte budú aj náklady na jedlo a nápoje, reštaurácie, miestne dane. Zaplatiť musíte upratovanie lode. Ak chcete mať všetko bez starostí, zverte kompletný rozpočet do rúk agentúry. Niektoré agentúry vám dokonca na loď privezú nákup na celú plavbu.