Kolaps Západnej Antarktídy

0
2577

Západo-antarktický ľadový štít je považovaný za najkrehkejší na svete. Vedci očakávali, že jeho uvoľnenie do morí by podľa prepočtov zvýšilo hladinu oceánov o päť či šesť metrov. Tím vedcov pod vedením Jonathana Bambera však svojím výskumom dokázal, že by bol nárast “len” o 3,3 metra. Aj toto zvýšenie hladiny morí by ale pre ostrovné štáty, nízko položené rovinaté oblasti (Kambodža alebo Bangladéš) a veľké prímorské mestá (New York a Sydney) znamenalo katastrofu. Okrem priameho zaplavenia by sa museli tiež potýkať so zasolením vodných zdrojov. Zvýšenie morskej hladiny je považované za jeden z najvážnejších dôsledkov klimatických zmien, ktoré budú mať za následok obrovský kolaps. 

Nové výskumy naznačujú, že ústup kľúčových západo-antarktických ľadovcov sa nedá zastaviť ani zvrátiť. Pozorovanie pohybu ľadu medzi rokmi 1992 až 2011 ukázal, že ľadovec Pine Island ustúpil o 31 kilometrov, Thwaites o 14 kilometrov a neďaleký ľadovec Smith-Kohler dokonca o 34 kilometrov. Ľad v tejto oblasti bude neustále ustupovať a my to nedokážeme zastaviť. Ústup ľadu sa bude čím ďalej tým viac zrýchľovať.

Nová štúdia z Kanady tvrdí, že zrútenie veľkej časti antarktickej ľadovej pokrývky vyvolá posun samotnej zemskej osi.

Vedci z NASA to pripisujú zásahu človeka, ktorý spôsobil globálne otepľovanie a ozónovú dieru. V dôsledku toho sa zmenilo prúdenie vetrov v Antarktíde, zohriala sa voda v mori a tá šesticu ľadovcov postupne roztápa zospodu. Skutočnosť, že za topenie môžu klimatické zmeny a zmena teploty vody potvrdzuje fakt, že ľadovce sa súčasne zmenšujú na príliš veľkej ploche.

Celá Antarktída, ktorá má spomedzi všetkých svetadielov najväčšiu priemernú nadmorskú výšku (2280 m.n.m.) zadržiava toľko vody, ktorá by dokázala zodvihnúť hladinu oceánov o vyše 58 metrov. Podľa vedcov je však takýto scenár prípustný len z pohľadu tisícov rokov. Môžeme si teda povedať, že sa nás to netýka. Čo ale na to povedia naši potomkovia, nová generácia, ktorá bude musieť čeliť nepríjemnej skutočnosti?

Zdroj: livescience.com
Foto: america.aljazeera.com, ttnewsflash.com