Ktorá podlaha je najvhodnejšia do obývačky

0
2139

Keď sa rozhodujete o tom, aký typ podlahy si dáte do obývačky, staviate sa pred dilemu, pri ktorej by aj Hamlet bledol závisťou. Nehovoriac o tom, ak sa rozhodujete spoločne s ostatnými členmi domácnosti, ktorí majú svoj vlastný názor. Vybrať koberce, drevené podlahy, dlažbu alebo iný materiál? A teraz babo raď. Aj preto tu je niekoľko rád, ktoré vám s rozhodovaním pomôžu.

Drevo

Drevená podlaha – parkety či plávajúca podlaha – vyzerá hneď na prvý pohľad elegantne, útulne a zároveň honosne. Pravé drevo je skvelý materiál, ale musíte si dávať pozor na to, aby ste ho nepoškrabali. Za čo sa vám odplatí tým, že mu nemusíte venovať žiadnu špeciálnu pozornosť – stačí povysávať a pretrieť handrou. Neusadzujú sa v ňom roztoče ani prach. Odradiť vás môže iba vyššia cena.

Koberec

Pri koberci si musíte dávať pozor, aby ste si nekúpili zlý vzor. Ideálne je kupovať jednofarebné a čo najjednoduchšie typy. Koberec je dobrý izolant – pohlcuje ozvenu, dupot a aj je príjemný na dotyk. Poteší vás aj jeho priaznivá cena. Nevýhodou je, že sa oň pravidelne musíte starať a aj tak sa vám pomerne rýchlo opotrebuje. Navyše ho prach a roztoče majú v obľube.

Dlažba

Dlažbou do obývačky by ste sa mali zaoberať iba v prípade, ak máte podlahové kúrenie. Ak ho nemáte, je to absolútne nevhodný materiál do tejto izby – studený, neosobný a neútulný. V prípade, že máte peletové kachle, môžete vydláždiť ich okolie, aby vám iskra nespálila koberec či podlahu, a to bude stačiť.

Iné materiály

Ako ďalšie materiály do úvahy prichádzajú napríklad kvalitné linoleum resp. ešte kvalitnejšia vinylová podlaha. Tá je tiež veľmi dobrá v kombinácii s podlahovým kúrením. Jej hlavnou výhodou je, že aj keď na ňu vylejete pohár vody a utriete ho o tri dni, nič sa jej nestane. Vhodná je aj vtedy, ak máte malé deti, ktoré rady robia neporiadok.

Kto je teda víťaz? Záleží na vašich požiadavkách a potrebách, no najlepšou možnosťou je kombinácia dreva kusového koberca.

Autorské právo: tsuneo / 123RF Reklamní fotografie