Prečo sa rozhodnúť pre rodinného správcu financií

0
1581

Asi to poznáte, v rodine je nutné neustále niečo riešiť. Kto pokosí trávnik? Kde si nechať opraviť auto? Ktorý inštalatér je najlacnejší? Kto mi vypracuje daňové priznanie? Z ktorej banky si vziať hypotéku? A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Hospodáriť s rodinnými peniazmi nebýva vždy jednoduché. Chce to skutočne premyslený money management. Pokiaľ sa Vám zdá, že na to nestačíte, mohol by sa hodiť osobný správca financií. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, aké výhody by ste tým mohli získať.

1.   Platenie účtov a spravovanie peňazí sa stane hračkou

Väčšina z nás nebola vyškolená  v odbore finančného hospodárenia. Pokiaľ je v tomto smere zdatný aspoň jeden z manželov, je to skvelé, zväčša sú však obaja nútení učiť sa to za pochodu. Správu rodinného rozpočtu si prehadzujú ako horúci zemiak, pričom sa im nedarí takmer nič ušetriť. Účty sa platiť musia, deti potrebujú zaopatriť, musíte jesť. Profesionálny finančník, pokojne to môže byť aj Váš priateľ, na ktorého sa obrátite, dokáže všetko rozplánovať tak, aby ste si dokázali časť peňazí aj užiť.

2.   Oddych a pokojná domácnosť

Možno sa finančníctvu a číslam rozumiete. No skutočne sa Vám chce brať ďalšiu šichtu po hodinách účtovania v práci? Veríme, že by ste to zvládli na výbornú, no možno nezaškodí privolať si niekoho na pomoc. Finančné problémy patria medzi najčastejšie dôvody rozvodu, preto Vás iste poteší, ak nebudete musieť s partnerom riešiť peniaze deň čo deň. Objektívny pohľad osoby z vonku nemusí byť na škodu.

3.   Zaškolenie

Pokiaľ ste sa doteraz nenaučili o financiách takmer nič, je čas zmeniť to. Aj keď nechcete vpustiť cudziu osobu medzi svoje peniažky, finančný správca sa dá využiť aj inak. Existujú školenia, aj osobné konzultácie, ktoré Vás naučia domácemu hospodáreniu. Roky ste neboli na dovolenke? Naučte sa s peniazmi narábať tak, aby sa Vám to tento rok podarilo. Situácia v rodine sa totiž mení takpovediac každý deň, raz odíde práčka, inokedy Vás povýšia v práci, stanete sa rodičmi a podobne. Toto sú všetko aktuálne veci, ktoré treba pri plánovaní rozpočtu zohľadniť.

4.   Naučíte sa hovoriť „nie“

Mnohí z nás majú problém povedať rázne „nie“. Musíte však pochopiť, čo skutočne chcete, kedy to chcete, no najmä, či to naozaj potrebujete. Možno patríte medzi osoby, ktoré sú veľmi skromné na seba samého, no nechcú sklamať blízkych a rozdávajú plným priehrštím. Finančný poradca Vám pomôže pochopiť, ako minúť menej než zarobíte, aj keď môžete raniť niekoho city. Poznáme tiež pojem „finančná nevera“. To znamená, že jeden z partnerov (ktorý sa podujal spravovať financie) vyberá domácu pokladnicu častejšie ako druhý. Pokiaľ sa rozhodnete byť štedrý k ďalším osobám, a teda neviete povedať „nie“, ukracujete tým svoju rodinu. Akékoľvek výhovorky sú zbytočné, jednoducho je to tak! Myslíte si, že minuté peniaze Vám získa expresne späť ruleta online? Na niečo podobné rýchlo zabudnite, pretože tým znova iba ohrozujete rodinné financie a koledujete si o poriadny problém.

5.   Zmiernite finančnú krízu

Ak využijete služby finančného manažéra, skontroluje Váš finančný základ. Možno sa budete čudovať, že s Vaším príjmom sa dá pekne pracovať. Pokiaľ ste s dostali do krízy, Váš poradca príde na to, ako z nej von. Domácnosť bez riadeného rozpočtu je ako auto bez plynomeru. Finančná stabilita je pre rodinu viac ako dôležitá, preto sa ju neoplatí podceňovať. Áno, peniaze nie sú všetko, ale dokážu všetko pokaziť. Či už ich máte málo alebo veľa, je nutné naučiť sa s nimi robiť. Finančné tlaky patria medzi existenčné, a teda tie najhoršie.

 

Pokiaľ sa rozhodnete pre správcu rodinných financií, neznamená to, že ste v niečom zlyhali alebo niečo vzdali. Jednoducho ide o to, že ste si vybrali niekoho, kto odvedie dobrú prácu za Vás a dokáže vrátiť šťastie do Vašej rodiny. Odbremení Vás od finančných starostí a Vy sa tak môžete venovať svojim blízkym.

Autorské právo: blotty / 123RF Reklamní fotografie