Kvalitu plastových dverí a okien spoznáme podľa profilu a výplne

0
1468

Plastové okná aj vchodové dvere sa stali za posledné roky doslova fenoménom. Vyhľadávame ich pri rekonštrukciách, ale voľbou číslo jeden sú aj na novostavbách rodinných domov i priemyselných budov. Je to nepochybne aj preto, že sa vyznačujú spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. V kombinácii s priaznivou cenou plastových okien i dverí je to balík, ktorému málokto odolá.

Ako sa však v plastových oknách či dverách vyznať a vybrať tie najlepšie? Rozhoduje aj profil okna a jeho výplň.

Profil plastového okna

Čo je treba vedieť o profile plastového okna či plastových vchodových dverí? V prvom rade, plastový profil je vo vnútri rozdelený na niekoľko tepelnoizolačných komôr. Profily sa delia na niekoľko tried podľa hrúbky stien. Profily najvyššej triedy majú steny hrubé 3 mm, vďaka čomu sú pevnejšie.

Základom je silná výplň okien a dverí

Skutočná kvalita sa nachádza vo vnútri profilu. A tak síce na prvý pohľad nie je badať žiadne rozdiely medzi oknami či dverami, avšak detailnejšie skúmanie napovie viac. Dôležité je zaistenie dobrej tvarovej stability, za ktorú zodpovedá kovová výplň. Je umiestnená v najväčšej komore v ráme i krídle plastových okien. Hrozí totiž, že ak nie sú plastové okná a dvere dobre vystužené, môžu sa časom skrútiť a opraviť ich prakticky nie je možné.

V horúcom počasí zasa hrozí, najmä pri tmavých dekoroch, prehriatie plastov až na teplotu vyššiu než 60°C. Bez dostatočnej výstuhy majú problém udržať tvar. Overiť si však kvalitu kovovej výstuhy býva pomerne zložité, zvyčajne nám neostáva iné, len dôverovať výrobcovi.

Aj pri plastových oknách platí, že ich kvalitu ukáže až časa dlhšie užívanie. Nenechajte sa zlákať najnižšou cenou a nešetrite na materiáloch. Menej kvalitné okná aj vchodové dvere plastové Vám môžu spôsobiť nemalé ťažkosti. Pozor aj na dodávateľa okien a dverí, ak nie je zároveň ich výrobcom, vždy trvajte na tom,  že chcete poznať miesto, kde boli plastové okná či dvere vyrobené.