Suchá pleť – problém, ktorý trápi čoraz viac ľudí

0
1949

Suchá pokožka sa môže objaviť na akomkoľvek mieste na tele, hoci iba v podobe malej škvrnky. V niektorých prípadoch hrá úlohu genetika, oveľa viac však vznik suchej pokožky ovplyvňujú vonkajšie faktory. Príčinou toho, že koža stráca prirodzenú vlhkosť a tým pádom schne, môžu byť rýchle zmeny počasia, pôsobenie UV lúčov či klimatizácie, suchý a teplý vzduch v miestnosti, ale tiež vystavenie pokožky čistiacim prostriedkom.

Prečo je hydratácia kože dôležitá?

Vrchná vrstva kože sa nazýva epiderma a práve ona je ukazovateľom zdravia našej pokožky (prípadne tela ako takého). Pokiaľ ide o suchú pleť, tá je práve výsledkom zníženej schopnosti kože viazať vlhkosť. To nielen oslabuje ochrannú funkciu pokožky, ale výrazne ovplyvňuje aj jej vzhľad. Preto je mimoriadne dôležité zabezpečiť a udržiavať správnu rovnováhu vlhkosti v pokožke. Dostatočná hydratácia kože je kľúčom k zdraviu pokožky. Čím je pokožka suchšia, tým viac svojej pružnosti stráca.

Suchá pokožka – prejavy

Suchá koža môže mať rôzne podoby. Ľahšie prípady sa vyznačujú suchými miestami (rôznej veľkosti) na tele. Koža na týchto miestach má tendenciu odlupovať sa, pričom stav môže byť sprevádzaný pocitmi napätosti pokožky. V závažnejších prípadoch pozorujeme silné svrbenie, výrazné červené či dokonca biele škvrny na koži či praskanie kože na postihnutom mieste. Človek pociťuje v citlivej oblasti bolesť, silný pocit pnutia, pričom toto miesto môže krvácať.

Čo robiť proti suchej pleti?

Na trhu nájdete rôzne účinné krémy na suchú pleť a mnoho ďalších prípravkov, ktoré môžete použiť na boj proti suchej pokožke. V rámci každodennej starostlivosti o pleť však môžete brať do úvahy aj niektoré ďalšie veľmi nápomocné momenty:

  • Dospelý človek by mal vypiť zhruba 1,5 – 2 litre vody denne. Toto množstvo pomáha udržiavať prirodzenú vodnú bilanciu v tele a, áno, aj v pokožke.
  • Nie je žiadny tajomstvom, že prehýrené noci sa znateľne podpisujú na fyzickej a psychickej sviežosti človeka. Vyhnite sa ponocovaniu a doprajte si výdatný odpočinok a dostatok spánku.
  • Horúci kúpeľ či sprcha je možno super, ale nie pre ľudí s problematickou pleťou. Namiesto teplotných extrémov voľte zlatú strednú a mierne teplú cestu.
  • Chcete zamedziť vysušovaniu vašej pleti? Vymeňte agresívne parfumované mydlá za jemnejšiu kozmetiku, ktorá kožu nedráždi.

  • Aj strava má pri boji so suchou kožou svoj význam. Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám a uprednostňujte radšej surové, ktoré (okrem iného) obsahujú aj dostatok prirodzených tekutín.
  • Pri liečbe suchej pleti odvedú skvelú prácu aj vitamíny skupiny A a C.
  • Exfoliácia aspoň raz týždenne? Dobrý nápad – zbavte sa odumretých buniek a nechajte vykvitnúť nové a zdravé.