Leda – nemecká kvalita krbov

0
2039

Krb alebo kachle dodajú každému interiéru pocit pohodlia a zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti. Pri ich výbere je potrebné zvážiť mnoho technických záležitostí, ako aj ich dizajn. Aby ste v zhone nekúpili to, čo sa na prvý pohľad zdá výhodné, ale nie je.

ZDROJ TEPLA

Aké zdroje energie budete používať? Zemný plyn, elektriku, biopalivo či drevo? Každý z týchto zdrojov niečo stojí a má inú výhrevnosť. Plyn vychádza vzhľadom na vyprodukované teplo najlacnejšie a kúrenie ním je čisté. Kúrenie s drevom je o niečo náročnejšie, pretože si vyžaduje pravidelné čistenie pahreby a vynášanie popola, ale vôňa dreva a jeho praskanie počas spaľovania stoja za tú námahu. Krby sa rozdeľujú práve podľa typu paliva.

KOĽKO TEPLA POTREBUJETE

Toto je veľmi dôležitá otázka, na ktorú si potrebujete odpovedať. Základom všetkých krbov (okrem imitačných na elektriku) je oheň, ktorý je zdrojom tepla. Čím väčšia plocha ohňa a čím vyššie plamene, tým viac tepla bude krb či kachle generovať. Ako často budete krb používať, ako často si budete užívať jeho teplo a romantickú atmosféru? Chcete krb používať na vykurovanie? Ak áno, v ktorých izbách a ako veľké izby máte? Ak si do malej obývačky zadovážite príliš veľký krb, jeho používanie bude veľmi nepraktické, pretože bude generovať až príliš veľa tepla, takže ho budete chcieť používať iba zriedka.

SYSTÉM ODVÁDZANIA DYMU

Aký komín máte, alebo aký chcete mať? Komínový systém slúži na odvod dymu a spalín z priestoru krbu. Ak máte murovaný komín, môžete sa rozhodnúť, že doň dáte moderný dymovod. Ak komín nemáte, môžete si dopriať krb na biolieh.

AKÝ MÁTE ROZPOČET

Stanovenie výšky rozpočtu na nový krb vám proces jeho nákupu uľahčí. Inštalovanie krbu môže so sebou niesť skryté náklady, avšak na začiatku vás budú zaujímať dve ceny – cena samotného krbu a cena jeho inštalácie. Môžete zohnať lacný krb ale jeho uvedenie do chodu vás môže vyjsť pekne draho, ak si celý proces vopred nenaplánujete. Každý typ krbu má špecifické nároky na inštaláciu a s nimi spojené náklady. A čo je najdôležitejšie – ak si pred krb sadnete, nemali by spoza neho vykúkať jeho útroby, rozvody a rúry.

Niekto hľadá čo najlacnejší krb, pretože vie, že veľkú časť rozpočtu zožerie jeho inštalovanie. To však znamená iba jedno – zvolil si nesprávny typ krbu. Samotný krb by mal byť vždy drahší ako jeho inštalácia. Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí krby a kachle predávajú, určite vám radi poradia, ako aj vypočítajú konečnú sumu za všetko, čo si nový krb bude vyžadovať. Zistite si aj to, koľko vás bude stáť kúrenie a prevádzka krbu, práve tieto náklady sa vám budú mesačne opakovať.