Matrac s roštom tvoria nerozlučnú dvojicu, ktorá sa navzájom dopĺňa

0
2105

Nech vlastníte aj ten najdrahší a najkvalitnejší matrac, bez správneho roštu by ste sa možno aj na ňom budili nevyspatý a celý dolámaný. Matrac totiž prenáša tlak vášho tela na rošt, ktorý ho musí spracovať tak, aby sa rozložil na celú spaciu plochu. Aj keď sú rošty na pohľad neviditeľnou súčasťou postele, výberu toho vášho by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Vždy si  však pamätajte, že matrac musí s roštom vytvoriť nerozlučnú dvojicu, ktorá sa bude vo všetkom navzájom dopĺňať. Aké matrace teda voliť k jednotlivým typom roštov?

Pevné rošty nielen pre pružinové matrace

Pevné rošty sú azda najzákladnejším druhom tejto súčasti postele. Pozostávajú z dosiek, ktoré sú voľne uložené v ráme alebo navzájom pospájané kúskami textílie. Tento rošt nemá žiadnu schopnosť pruženia, a preto si s ním musia poradiť samotné matrace. Pevné rošty sú ideálnym podkladom pre hrubšie pružinové matrace, ktoré váhu tela dokážu kompenzovať viac-menej aj samé. Na tieto rošty rozhodne neumiestňujte nízke penové matrace, pretože počas spánku budete na chrbtici cítiť tlak jednotlivých dosiek. Ak je penový matrac hrubší, napríklad s hrúbkou 18 cm, môžeme ho pokojne položiť aj na pevný rošt. Matrac však bude tvrdší, ako keby bol umiestnený na lamelovom.

Pena si najlepšie rozumie s lamelovými roštmi

Univerzálnym typom roštov pre penové matrace sú lamelové rošty. Jednotlivé lamely zabezpečujú pruženie, ktoré prispeje k rovnomernému rozloženiu tlaku tela na celý matrac. Ak vlastníte pružinové matrace, lamelové rošty nie sú práve najvhodnejšie. Ak sú však medzi jednotlivými lamelami veľké medzery, použitie takejto kombinácie sa nevylučuje.

Doprajte si pohodlie vo forme polohovateľných roštov

Pre mnohých z nás je posteľ miestom určeným nielen na relax vo forme spánku, ale aj pri knihe či sledovaní televízie. Práve vtedy oceníte, keď si váš rošt môžete polohovať. Mechanické polohovateľné rošty vám umožňujú nastaviť si sklon hornej tretiny postele alebo plochu matraca zdvihnúť v polohe nôh. Ak sa vám však kvôli pár minútam čítania nechce sklon roštu upravovať manuálne, oceníte elektrické motorové rošty. Len jedným kliknutím dokážu upraviť polohu ležania, pričom poskytujú väčšie možnosti polohovania ako manuálne. Pri oboch typoch však pamätajte, že na ne musíte umiestniť špeciálne penové matrace určené práve pre polohovateľné rošty.