Miniatúrne krajinky na jedle

0
1565

Jedinečný turecký umelec pravdepodobne nie je toho názoru, že jedlo je na jedenie a nie na hranie. Maľuje naň totiž úžasné miniatúrne krajinky.

Talentovaný Hasan Kale posúva hranice toho, čo je možné dosiahnuť pomocou farby a maľovania na čokoľvek. Neuveriteľne malé výtvarné diela vytvára pomocou svojej pevnej ruky, jemného štetca a maľuje na neobvyklé predmety – motýlie krídla alebo slimačie ulity. Tentoraz sa však obrátil aj na niečo, čo je oveľa dostupnejšie – na potraviny.

Nanášaním vrstvy za vrstvou vznikajú veľkolepé diela ožívajúce v miniatúrnych veľkostiach a v detailoch na lentilkách, jadierkach citróna, vrstvách cibule, zrnách kávy či jadierkach čerešní.

Ide o predmety každodenného života, ktorým veľmi nevenujeme pozornosť a ani sa nad niečím takým, ako je maľovanie na nich, nezamýšľame,“ vysvetľuje Kale. „Prostredníctvom svojho umenia chcem ukázať, aké krásne môžu tieto veci byť. Vyberám si zložité predmety, ale nie preto, že sú malé alebo dobre absorbujú farby. Dôležité je to, že ožijú a prinášajú ľuďom radosť.

Okrem pominuteľnosti jedla, ktorá je tak veľmi príťažlivá pre jeho tvorbu, maľuje aj na bežné plátna. Tie ale nie sú pre neho tak zaujímavé.

Hasan Kale je mimoriadny talent už len tým, že jeho maľované obrázky nie je možné vidieť bez zväčšenia, pretože sú veľmi malé. A práve tu sa vynára otázka – Ako to vôbec dokázal? Toto ale nie je všetko, čo si pre nás tento umelec pripravil. Čerešničkou na torte podľa neho bude, ako uviedol aj na sociálnej sieti, namaľovanie siluety Istanbulu na prameň vlasov. Ak je niekto, kto to dokáže, tak to bude určite on…

Zdroj a foto: buzzfeed.com