Zvalcuje nový slovenský prezident hitparády?

0
2226

Andrej Kiska, nový prezident Slovenska, začína svoju prezidentskú kariéru naozaj vo veľkom štýle. Jeho slávnostný prejav, ktorý prečítal počas inaugurácie, sa stal nesmierne populárnym a každý už pozná slová rádiohitu zo známeho songu One Day. Vytlačil aj prejav I have a drem Martina Luthera Kinga, bojovníka za práva ľudí.

15.júna zložil Kiska, ktorého sme si zvolili 29. marca 2014 za hlavu štátu v priamych voľbách, sľub v bratislavskej Redute a prvýkrát ako prezident predniesol príhovor, ktorý inšpiroval aj známe slovenské rádio Expres, aby z neho namixovali hit. Podľa denníkov sa v mnohom odlišoval od prejavov predošlých prezidentov. V mixe sú najlepšie pasáže prejavu, odmietanie korupcie a výzva ľudí, aby sa nebáli aktivizovať a postaviť proti tomu, čo sa im nepáči. Sľubuje, že v mene Slovákov bude klásť otázky a pomáhať tým, ktorí budú potrebovať pomoc.

Slovensko je malá krajina. Ale je to krásna krajina s pracovitými, schopnými a talentovanými ľuďmi. A preto sa výziev nemusíme báť, aby sa z nášho Slovenska stala krajina, akú si všetci želáme; krajina, kde má právo na slušný život každý občan; kde korupciu odsudzujú ľudia rovnako ako krádež; z ktorej mladí ľudia nebudú chcieť odísť; krajina, ktorá je ekonomicky úspešná a sociálne spravodlivá; krajina, kde slušnosť a morálka nie je len slovom, ale skutočnou hodnotou spoločnosti. Takému Slovensku chcem pomáhať.“

 „Až príliš často počúvame, že sa u nás vytratila morálka a slušnosť; že verejný priestor ovládol egoizmus, rodinkárstvo, politická príslušnosť, silné lakte, cynizmus. Preto som kandidoval, pretože verím, že ľahostajnosť môžeme poraziť, že dokážeme nájsť dosť energie a hlavne, že sme povinní to urobiť.“

Budem prvým slovenským prezidentom bez politickej a straníckej minulosti. Ako prezident budem klásť otázky v mene občanov,  podám ruku a pomôžem každému, kto chce hľadať riešenia, komu ide o výsledky. Sľubujem.

Deň po inaugurácii už rádio Expres pustilo namixovanú verziu prejavu Kisku do songu One day (Vandaag). Autorom piesne je holandský hudobný umelec a producent Bakermat. Skladba v origináli s názvom „I have a dream“ obsahuje verejnú reč Martina Luthera Kinga, v ktorej sa prihováral ľuďom a popisoval sny o slobode a o rovnosti. Vyzýval taktiež k ukončeniu rasizmu v USA. Chcel, aby boli všetky rasy rovné a ukončila sa diskriminácia. V Kiskovej verzii sa objavili najviac slová „ľudia“ a „Slovensko“. Videoklip s mixovanou piesňou videlo na Youtube už viac ako 111 490 ľudí. No a my už len môžeme dúfať, že v našej krajine aspoň niekto dodrží sľub, ktorý dal Slovensku.

Zdroj: omediach.sk

Foto: absolventi.stuba.sk