Mentosky a nádrž s colou

0
2501

Hoci internetom koluje množstvo videí, v ktorých máte možnosť vidieť, aké je to, keď hodíte pár mentolových cukríkov do coca-coly, viete si predstaviť tento pokus vo veľkom? Čo takto celý tucet mentosiek a plná nádrž coly? 

“Blázni” z novej šou Epic Meal Empire, ktorá sa objaví už v júli 2014 na FYI Television, si to predstaviť vedia. A nielen to. Rozhodli sa totiž o reálny experiment. Prečo hádzať Mentos do fľašky Coly, keď si rovno môžete obliecť oblek pokrytý stovkami Mentosiek a skočiť s nimi do nádrže naplnenej Colou?

Spojenie Mentos a Coly je už jeden obohraný príbeh. Hádam každý z nás tento najobľúbenejší a najpopulárnejší pokus vyskúšal. 

Kombinácia pórovitých cukríkov zo želatíny a arabskej gumy s Colou, v ktorej je aspartám, benzoát draselný a nasýtený oxid uhličitý, vytvára efekt penového výbuchu. A to všetko len kvôli tomu, že sa oxid uhličitý začne uvoľňovať veľmi rýchlo, čo má za následok veľké množstvo peny. A keď má na prechod len úzky otvor fľaše, vytvorí obrovský gejzír vysoký aj niekoľko metrov.

Najideálnejšie na domáci experiment sú mentolové Mentosky a fľaša diétnej Coly. S ovocnými cukríkmi by Vám experiment nevyšiel, pretože tie majú na svojom povrchu vrstvu vosku, a preto reagujú horšie. Mentolové cukríky sú posiate malými pórmi a práve oni zvyšujú veľkosť plochy, na ktorej dochádza k uvoľňovaniu CO2 (oxidu uhličitého). Rovnako ako arabská guma, dôležité je aj umelé sladidlo aspartám v diétnej Cole. Celému procesu napomáha.

Čo sa teda stane, ak sa stretne chlapík pokrytý Mantoskami a celá nádrž coly? Slovami by to bolo asi zbytočné opisovať. Radšej si to pozrite.

Zdroje: iflscience.com

Foto: kidzworld.com