Motoristické okienko – otázky a odpovede o PDR opravách

0
723
Motoristické okienko – otázky a odpovede o PDR opravách

Jednou z najinovatívnejších metód opravy karosérie je oprava s názvom PDR metóda. Touto metódou je možné opraviť preliačiny na aute v rôznom rozsahu a veľkosti. Ak o PDR počujete po prvý raz, je načase si ozrejmiť zopár faktov v rámci nášho motoristického okienka.

Čo znamená skratka PDR?

Skratka PDR pochádza z anglického slovného spojenia Paintless Dent Repair t.j. oprava preliačin bez nutnosti lakovania. Lakovaním vozidla sa znižuje jeho hodnota, ale keďže oprava karosérie PDR je bez gitovania, lakovania a brúsenia, vozidlo si zachováva svoju cenu.

Prečo zvoliť opravu PDR?

V prvom rade ide o opravu preliačin , ktoré spôsobil napríklad vandalizmus na aute alebo krupobitie, hradenú poisťovňami. Poisťovne PDR opravu preferujú kvôli výhodnej cene. Znamená to, že ak nie ste poistení, mali by ste aj vy zvoliť PDR metódu opravy preliačin.

Je skutočne PDR metóda výhodná?

Ak vás nepresvedčí cena o tretinu nižšia ako pri bežných opravách karosérie, presvedčí vás to, že oprava je rýchla. Približne o dva až tri dni by ste mali mať opravené vozidlo doma v garáži. Dôležité je tiež to, že vozidlo bude vyzerať ako pred poškodením. Miesto preliačiny nedokážete nájsť. Pri PDR oprave sa nič nelakuje, takže nevzniká riziko odlišnosti farby alebo zmršťovania ako je tomu po klasických opravách.

Je PDR metódu možné použiť na všetky poškodenia karosérie?

PDR metóda sa používa výhradne na opravu preliačin. Bohužiaľ nie všetky preliačiny je možné týmto spôsobom opraviť. Problém nie je veľkosť preliačiny, ale jej ohraničenie a povrchová štruktúra. Ak je ohraničenie preliačiny príliš ostré, pri oprave by sa lak poškodil. V prípade popraskanej povrchovej štruktúry preliačiny je opäť riziko, že lak popuká.

Ako prebieha oprava preliačin PDR metódou?

Oprava preliačin PDR metódou je vysoko odborná a profesionálna práca, ktorú by ste sami nezvládli. Pri oprave sa využíva sada na opravu preliačin. Servisný technik pomocou nástrojov precízne vyklepáva resp. vytláča preliačinu z vnútornej strany karosérie. Ak ide o preliačinu nachádzajúcu sa na nedostupnom mieste, preliačina sa vyťahuje. Na vyťahovanie preliačin sa využíva špeciálne lepidlo a reverzné kladivo.