Prečo dať prednosť rezervnému kolesu pred dojazdovým

0
700
Prečo dať prednosť rezervnému kolesu pred dojazdovým

Máte vo vozidle dojazdové alebo rezervné koleso? A viete vôbec, aké koleso vlastníte? Veľa šoférov nedbá o rezervu a spomenú si na ňu až vo chvíli defektu. Môžu byť nemilo prekvapení z toho, čo vlastne v aute vozia a tiež z toho, že koleso bude vyfúknuté. Aké sú rozdiely medzi rezervným a dojazdovým kolesom sa dozviete vďaka nasledujúcim informáciám.

Dojazdové koleso nie je plnohodnotnou náhradou

Ak máte vo vozidle dojazdové koleso, pripravte sa na to, že ste po defekte dojazdili. Samozrejme, že nie ihneď, ale po pár kilometroch jazdy. Vaša cesta musí viesť jedine do servisu. Niektoré motoristi sa nedostanú ani do servisu, pretože zistia, že je rezerva prázdna. Ide o motoristov, ktorí nekontrolujú tlak v pneumatikách. Títo motoristi iste nekontrolujú ani zimné a letné pneumatiky, stav dojazdovky a tlak v nej.

Dojazdové koleso je menšie, lacnejšie, ale tiež poslúži len krátku dobu. Motoristi si kupujú dojazdové koleso, aby ušetrili a aby mali v kufri viac miesta. Zákon dojazdové koleso akceptuje, ale môže sa stať, že defekt dostanete ďaleko od civilizácie. Nezostane vám nič iné, ako volať odťahovku. Dojazdové koleso totiž dokáže prejsť len určitý počet kilometrov, a to  pri rýchlosti maximálne 80 km/h.

Jazda s dojazdovým kolesom je mierne riziková. Treba si dávať pozor na prudké brzdenie a rýchlosť v zákrutách, a to hlavne vtedy, keď máte na streche strešný box. Rátajte tiež s tým, že sa zbláznia systémy vo vozidle. Nebude fungovať ABS, ESP alebo kontrola tlaku v pneumatikách.

Rezervné koleso je bezpečnejšie a praktickejšie

V prípade defektu s rezervným kolesom v kufre, ste za vodou. Nemusíte sa obávať, že s ním neprídete do cieľa alebo že by sa zmenšila priľnavosť pneumatiky na vozovku. Samozrejme, že ani rezerva nie je na dlhodobé jazdenie. Napriek tomu s ňou pokojne môžete prísť do vzdialenejšej cieľovej destinácie bez pocitu zníženého komfortu šoférovania.

S rezervným kolesom môžete šoférovať rýchlejšie, nemusíte sa báť vojsť do zákruty alebo prudšie zabrzdiť. Rezervné koleso je však ťažké a drahšie ako dojazdové. A nikdy nenahradí pneumatiky Kormoran.

Náš tip: SOS náhradou za rezervu alebo dojazdové koleso sú lepiace sady. Sada sa skladá z kompresora a lepidla, ktoré sa vstrekne do pneumatiky. So zalepenou pneumatikou dokážete prísť maximálne do najbližšieho servisu alebo na miesto, kde môžete auto odstaviť. S lepiacimi súpravami nie je možné utesniť diery väčšie ako 5 mm.