Najčastejšie otázky a odpovede o tlaku v pneumatikách

0
1250
Najčastejšie otázky a odpovede o tlaku v pneumatikách

Nie je vám stále jasné, prečo sa tlak v pneumatikách toľko skloňuje medzi automobilovými odborníkmi? Neviete, ako tlak merať alebo kde nájsť hodnoty vhodné pre vaše vozidlo? Na všetky uvedené otázky sa dozviete odpovede v nasledujúcich riadkoch.

Čo spôsobí nesprávny tlak v pneumatikách?

O tlaku v pneumatikách a o jeho kontrole sa hovorí tak často z dôvodu, že práve tlak ovplyvňuje tri zásadné veci. Prvou je bezpečnosť, druhou životnosť pneumatík a treťou spotreba vozidla. Zle nahustené drahé alebo lacné pneumatiky nedržia na vozovke, automobil reaguje nevyspytateľne a horši brzdí. Naopak pneumatiky nahustené podľa pravidiel majú s vozovkou správny styčný bod. Neničia sa pri jazde a na spotrebu vplývajú v rámci noriem.

Ako zistím hodnoty tlaku pre moje vozidlo?

Údaje o vyhovujúcich hodnotách tlaku vášho vozidla sa nachádzajú na rôznych miestach. Buď ide o vnútro krytu nádrže, alebo sa štítok nachádza nalepený na ráme dverí na strane šoféra. Všímajte si tieto štítky ako označenie pneumatík. Ak nenájdete štítok s údajmi o tlaku ani na jednom uvedenom mieste, pohľadajte doma manuál k vozidlu. Naštudujte si ho starostlivo. Hodnoty tlaku sú rôzne pre predné a zadné pneumatiky i v situáciách, kedy máte plne naložený automobil.

Ako často mám kontrolovať tlak v pneumatikách?

Majitelia novších vozidiel nemusia tlak kontrolovať, pretože tieto údaje kontrolujú senzory zabudované v pneumatikách už od výrobcu. Staršie vozidlá je potrebné preverovať aspoň raz za dva týždne. Ideálne je, keď tlak skontrolujete na čerpacej stanici pri dopĺňaní paliva. Tlak totiž môže z pneumatík unikať z rôznych príčin.

Aké sú pravidlá kontroly tlaku v pneumatikách?

Na kontrolu tlaku v pneumatikách môžete využiť pneumerač na čerpacej stanici, kde pneumatiky aj podľa potreby dofúkate. Merače je možné kúpiť v špecializovaných predajniach i online. Ide o lacnú pomôcku, ktorá stojí rádovo zopár eur. Tlak merajte vždy v studených pneumatikách t.j. pred jazdou alebo po vychladnutí pneu. Vyhnite sa meraniu tlaku na priamom slnku. V zime naopak merajte tlak na mraze.

Ako sa vyhnúť povinnosti merania tlaku?

Zaneprázdnení vodiči na overovanie hodnôt tlaku v pneumatikách zabúdajú. Pre takýchto motoristov je dobré investovať do priameho alebo nepriameho systému merania pneumatík tzv. TPMS. Priamy snímač tlaku pneumatík je presnejší a o hodnotách tlaku ste informovaní z palubného počítača. Nepriame meranie upozorní len na zmeny tlaku v pneu, ktoré musíte následne manuálne preveriť.