Nehoda bez PZP. Ako postupovať pri nehode ak vinník nemá uzatvorené poistenie?

0
978

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné pre každého majiteľa motorového vozidla a pokrýva škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Situácie, kedy je účastníkom dopravnej kolízie vozidlo bez poistenia však nie sú až tak ojedinelé. Ako v takom prípade postupovať?

Zo zákona musíme v prípade dopravnej nehody dodržiavať určité kroky. Zastaviť vozidlo, zaistiť bezpečnosť a plynulosť premávky, preukázať svoju identitu ďalšiemu účastníkovi nehody a dodať mu informácie o našom poistení a následne zdokumentovať miesto nehody. Niekedy sa však stáva, že ďalší účastník nehody nie je ochotný spolupracovať a to najmä v prípade, kedy nemá uzatvorené poistenie.

Overenie platnosti PZP

Overiť platnosť PZP poistenia auta môžeme vykonať prostredníctvom internetu, na základe zadania EČV vozidla. Je preto dôležité si poznačiť poznávaciu značku auta ďalšieho účastníka nehody pre prípad, že z miesta nehody odíde. Overenie platnosti PZP poskytuje číslo poistnej zmluvy a názov poisťovne, v ktorej je vozidlo poistené. Po získaní týchto informácií možno vinníka nahlásiť.

Postup pre overenie platnosti PZP:

  • Navštívime webstránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP)
  • Zvolíme možnosť “vyhľadať poisťovateľa vozidla”
  • Vyplníme EČV a dátum, ku ktorému zisťujeme informácie

Vinník bez PZP

Ak na základe overenia platnosti PZP online zistíme, že vinník nemá platné PZP, musíme sa obrátiť na SKP – čo je Slovenská kancelária poisťovateľov, kde požiadame o vyplatenie predmetnej čiastky z garančného fondu. Vinník nehody bez uzatvoreného PZP bude musieť splatiť sumu za spôsobené škody SKP a čaká ho pokuta vo výške do 3320€.

Ak sa vinník nehody k škode neprihlási, prípadne z miesta utečie, polícia začína pátranie. V prípade, že sa vinníka nepodarí dopátrať, náklady spojené s opravou vozidla si budeme musieť zaplatiť sami.

Povinné zmluvné poistenie teda netreba zanedbávať. Jednoducho a rýchlo ho možno vybaviť online, prostredníctvom aplikácie pre porovnanie PZP.