Štvorkolky nielen pre zábavu

0
1377
Štvorkolky nielen pre zábavu

Pod pojmom štvorkolka si väčšina ľudí predstaví silný stroj, s ktorým sa preháňajú priaznivci adrenalínu po lesnom teréne. Títo ľudia sa síce nemýlia, ale nemajú ani úplnú pravdu. Štvorkolka dokáže dvíhať adrenalín, pomáhať v poľnohospodárstve, využíva sa pri údržbe parkov alebo dokonca zachraňuje životy v horách. Podľa účelu využitia sa trojkolky rozdeľujú do troch kategórií – športové, úžitkové a špeciálne nakladacie.

Využitie štvorkoliek

Už podľa názvu sa dá identifikovať účel použitia jednotlivých typov štvorkoliek.

  • Športová štvorkolka dobre poslúži tým z vás, ktorí hľadajú spoločníka na voľné chvíle. Štvorkolka je naozaj jedinečným a verným kamošom. Športový model vás na prvý pohľad zaujme širšou konštrukciou a aerodynamickým dizajnom. Tento typ štvorkolky dokáže zo seba dostať riadny výkon. So športovými štvorkolkami zažijete rýchlu jazdu po diaľnici alebo driftovanie či skoky vo vzduchu v kopcovitom teréne. Chýba vám v živote niečo, čo vám zdvihne adrenalín? Športová štvorkolka je šitá pre vás. Medzi najobľúbenejšie modely z radu športových typov patria štvorkolky Can-Am.
  • Úžitkové štvorkolky sú vzhľadovo vyššie ako športové, zároveň majú vbudované v konštrukcii rôzne kryty proti bahnu. Keďže prioritne slúžia ako pomocníci na farmách či v záhradách, bývajú opatrené rámami slúžiacimi na pripojenie nadstavieb. Úžitkové štvorkolky majú náhon na všetkých štyroch kolesách. Vidieť ich môžete na farmách, stavbách, u lesníkov alebo ako pomocníkov horských záchranárov. Okrem práce sa vám budú hodiť taktiež na jazdu po lese alebo na výlety. Ich prednosťou je to, že im môžete v zime namontovať na kolesá pásy a spraviť týmto spôsobom zo štvorkolky snežný skúter.
  • Nakladacie štvorkolky rozoznáte jednoducho podľa nakladacej korby a volantu, ktorý u ostatných typoch štvorkoliek nenájdete. Nakladacia štvorkolka je vlastne akýmsi poddruhom úžitkovej. Tento typ štvorkolky umožňuje sedieť šoférovi a spolujazdcovi vedľa seba. Nakladacia štvorkolka má pohon na všetkých štyroch kolesách a nájdete v nej zabudovaných veľa pracovných doplnkov. Jej najväčšou výhodou je nakladacia korba na prevážanie objemnejšieho nákladu.

Na čo by ste nemali zabudnúť

So štvorkolkami môžete jazdiť všade tam, kde je povolený vjazd osobných vozidiel. Ak štvorkolka umožňuje jazdu rýchlosťou vyššou ako 80 km/h, spokojne sa s ňou vyberte aj na diaľnicu. Na riadenie štvorkolky potrebujete vodičský preukaz typu B. Nezabúdajte na ochranné prvky – prilbu a okuliare.