Nielen motor je vinníkom vyššej spotreby

0
487
Nielen motor je vinníkom vyššej spotreby
Nielen motor je vinníkom vyššej spotreby

Spotreba paliva je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú prevádzkové náklady na auto. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že za vysokú spotrebu je zodpovedný len motor. V skutočnosti existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú spotrebu paliva a nie vždy ich máme pod kontrolou. Pozrime sa spoločne na niektoré z najčastejších faktorov, ktoré zvyšujú spotrebu paliva. Poradíme vám, ako ich eliminovať.

Rýchla jazda s preťaženým strešným boxom

Rýchla jazda je jedným z najväčších žrútov paliva. Čím rýchlejšie jazdíte, tým viac paliva vaše auto spotrebuje. Ak jazdíte s preťaženým strešným boxom, spotreba paliva sa môže zvýšiť až o 20%. Napriek tomu je strešný box skvelá pomôcka, ktorá vám dobre poslúži nielen počas ciest na dovolenku. Jazdite s boxom na streche plynulo a po dovolenke box ihneď odmontujte.

Naložené bicykle na strešných nosičoch

Nosiče bicyklov a bicykle na streche zvyšujú aerodynamický odpor auta, čo vedie k zvýšeniu spotreby paliva. Spotreba paliva sa môže v tomto prípade zvýšiť o 5 až 10%. Ako si s týmto problémom poradiť? Namiesto nosičov na strechu používajte iné modely nosičov. Najmenší vplyv na spotrebu majú nosiče na ťažné zariadenie. Pre automobily typu hatchback je riešením nosič na piate dvere.

Zimné pneumatiky v lete a naopak

Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi, ktorá je v lete menej efektívna. Používanie zimných pneumatík v lete môže zvýšiť spotrebu paliva o 5 až 10%. Naopak letné pneumatiky v zime nemajú dostatočnú trakciu a zvyšuje sa tak riziko šmyku. V obidvoch prípadoch sa pneumatiky rýchlejšie opotrebujú, takže na výmene pneumatík sa neoplatí šetriť.

Nevhodný tlak v pneumatikách

Nevhodný tlak v pneumatikách môže mať za následok nielen zníženie bezpečnosti, ale aj zvýšenie spotreby paliva. Podhustené pneumatiky zvyšujú valivý odpor, čo vedie k zvýšeniu spotreby paliva o 3 až 5%. Prehustené pneumatiky sú rizikom kvôli predĺženej brzdnej dráhe. Nevhodný tlak vedie aj k opotrebeniu pneumatík, kedy aj kvalitné pneumatiky kormoran doslúžia skôr ako zvyčajne.

Nevhodný spôsob jazdy

Nevhodný spôsob jazdy, ako je prudké zrýchľovanie a brzdenie, jazda na krátke vzdialenosti a akcelerácia, môže zvýšiť spotrebu paliva o 10 až 20%. Jazdite plynule a uvidíte, že dosiahnete optimálnu spotrebu, ktorú uvádza výrobca automobilu v manuály.

Autor: Gabriela Kudláčová