Pozor na prepracovanosť.

0
1842

Ja tvrdím, že v dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresov je na svete mnoho ľudí, ktorí svoj život nežijú, ale iba prežívajú. A často nie vlastnou vinou. Všade sa ponáhľame, na nič nemáme čas a sme radi, ak si nájdeme aspoň chvíľu na rodinu či svoje koníčky. Ráno sa zobúdzame unavení a nevyspatí, lebo sme dlho do noci robili to, na čo sme si cez deň nenašli čas. Utekáme do práce, kde máme termíny, ktoré musíme stihnúť a splniť si pracovné úlohy, ktoré sa kopia a stále pribúdajú.

Poobede utekáme pre deti do školy a vozíme ich na rôzne krúžky. Domov prichádzame úplne vyšťavení takmer večer a rýchlo s deťmi píšeme úlohy a chystáme večeru. Potom, keď deti zaspia perieme, žehlíme a upratujeme, čo sme cez deň z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti nestihli. Naši muži sa z práce vracajú často neskoro večer, aby zarobili dostatok peňazí na živobytie a splácanie úveru či hypotéky. A takto ubieha deň za dňom a Vy driete ako blázni, aby ste zabezpečili rodinu.

Začínate sa cítiť prepracovaní, unavení a nič sa Vám nedarí. Potom Vám zrazu v práci oznámia, že Vás prepúšťajú kvôli nadbytku a Vy, pokiaľ nemáte príležitosť sa rýchlo niekde zamestnať sa z toho môžete rovno psychicky zložiť. Strach a obavy z toho, že nebudete schopní splácať úver a jedného dňa Vám na dvere zaklope exekútor začínajú byť pre Vás hotovou nočnou morou.

Človek by sa mal na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa nad tým, či mu to za tie peniaze stoja a čo by sa stalo, keby niektorú z každodenných činností vypustil. Možno prídete na to, že vôbec nič. V ďalšom kroku môžete skúsiť požiadať o pomoc rodinu, prípadne si zaplatiť pani do domácnosti, ktorá Vám pomôže aspoň s deťmi a poupratuje Vám byt, keď Vy bude v práci.

Ak už ale budete cítiť, že ste so silami na konci a Vaša práca Vás ubíja natoľko, že sa stávate psychicky labilnými dajte radšej výpoveď a skúste začať podnikať. A aby ste ušetrili na vstupnej investícii do podnikania neplaťte zbytočne za predražené nájmy a zriaďte si virtuálne sídlo firmy. Niekedy je lepšie vymeniť zamestnanie ešte skôr ako sa pre seba a svoje okolie stanete kvôli prepracovanosti časovanou bombou.

Foto FrameAngel / freedigitalphotos.net

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokModerné deti.
Ďalší článokNa dovolenku s autom.