Moderné deti.

0
2272

Veľa detí v dnešnej modernej pretechnizovanej dobe trávi veľa času pri počítačoch a televízoroch už od útleho detstva. Detské ihriská často zívajú prázdnotou a deti namiesto toho, aby trávili čas na čerstvom vzduchu sú zatvorené v detských izbách a celé hodiny strávia pri počítačových hrách, ktoré často nie sú pre ne vhodné a pôsobia negatívne na ich psychiku.

Počítače sú v dnešnej dobe už neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti. Deti ich odmalička vnímajú a sú zvedavé ako sa dá s s nimi „hrať“. Najskôr len ťukajú do klávesnice, skúšajú myšku, no neskôr, keď už sú staršie a poznajú písmenká začínajú hrať na nich napríklad pexeso alebo iné hry. Postupne sa dostávajú k čítaniu internetových stránok a sú schopné si sami vyhľadať a stiahnuť rôzne hry. Strávia tým aj niekoľko hodín denne a čas, ktorý by mohli stráviť zmysluplnejšie a zdravšie im nenávratne preteká pomedzi prsty. No skôr ako sa tak stane, by sme si mali povedať dosť a dať deťom hranicu. Čas strávený pri počítači by nemal byť viac ako jednu hodinu denne. Zvyšok dňa by deti mali tráviť vonku na čerstvom vzduchu. Keď si spomeniem ako sme sa v detstve celé hodiny hrávali vonku pred panelákom na schovávačku. To boli časy. Počítače vtedy neexistovali a my sme mali kopec času na vybláznenie sa so svojimi kamarátmi vonku na detských ihriskách. Domov sme sa chodili len napiť a najesť. Malé deti si pred domom skladali drevené kocky a mamičky ich sledovali pri vešaní prádla z balkónov.

Ak sa aj o svoje deti v dnešnej dobe bojíte a nechcete ich pustiť von samé, skúste sa prekonať a zobrať ich von na spoločnú prechádzku. Nemusia to byť vôbec dlhé prechádzky. Počas nich si môžete oddýchnuť niekde na lavičke blízko detského ihriska a nechať Vaše dieťa nech sa na preliezkach do sýtosti vyblázni. Vy si zatiaľ môžete na lavičke prečítať dobrú knihu alebo si vypočuť nejakú príjemnú hudbu. Takýto relax určite prospeje Vám aj Vašemu potomkovi. A to, že máte doma neumytý riad neriešte. Dôležitejšie je predsa zdravie a psychická pohoda ako pár neumytých pohárov.

FOTO: senzahracky.cz