Prerábate alebo zariaďujete jedáleň? Aký nábytok si vybrať?

0
1811

Kuchyňu a jedáleň môžeme pokojne označiť za srdce domova. Pri spoločnom stolovaní sa tu stretáva celá rodina či priatelia. Preto je potrebné, aby atmosféra bola príjemná a stolovanie pohodlné. K tomu výrazne prispieva výber jedálenského nábytku. V dnešnej dobe je ponuka široká, a tak si na svoje príde každý.

Aj keď je v domácnostiach zvykom stolovať priamo v kuchyni za kuchynským stolom, čoraz viac sa rozširuje trend samostatných jedální. Jedáleň ako samostatná miestnosť nie je limitovaná priestorom, ako je tomu  prípade stolovania v kuchyni, čo umožňuje urobiť z nej dominantu určitého priestoru. Jedáleň teda tvorí jedálenský stôl so stoličkami, prípadne jedálenská súprava a jedálenský nábytok vo forme vitrín či skriniek.

Ak vás čaká prerábka starej kuchyne či zariaďujete novú, prvým a podstatným krokom pri je výber stola. Ak často mávate návštevy, a priestorové dispozície vám to umožňujú, rozhodne sa vám oplatí investícia do stola s väčšími rozmermi. Zabezpečíte tak pohodlie pre všetkých stravníkov. Ak ste však limitovaný priestorom, vhodným kompromisom bude voľba rozkladacieho stola, ktorý pri bežnom používaní vyhovuje nárokom rodiny a v prípade návštevy sa jednoducho rozloží a ponúkne tak miesto pre viac stravníkov. Čo sa týka tvaru stolov, najbežnejším a najviac obľúbeným je tvar obdĺžnika. Do väčších priestorov však môžete pokojne zvoliť aj oválny tvar. Jedáleň býva väčšinou otvorená k ostatným miestnostiam, respektíve častiam domu, preto je potrebné aby nábytok do jedálne dizajnovo ladil so zvyškom interiéru. Pri dnešnej ponuke rôznych materiálov, farieb a dizajnov nábytku s tým rozhodne nebudete mať problém.

K vybranému stolu je nevyhnutné zladiť aj stoličky. Zamerať sa treba nielen na ich estetickú funkciu, ale aj na praktickosť. Mali by ste brať do úvahy výšku stola a vybrať stoličky tak, aby sa nohy dali pohodlne zasunúť pod stôl a zároveň, aby mali dosť miesta. Stôl a stoličky by teda mali vytvárať kompaktný celok. Najlepším riešením je vybrať si kompletnú zostavu do jedálne, teda jedálenské sety. Veľmi peknou a vkusnou zostavou je Stolová Súprava Regina Iii G, ktorá v sebe kombinuje dubové drevo a čalúnenie, všetko v neutrálnej kapučínovej farbe. Vybrať si môžete rohovú sedaciu súpravu, ktorá okrem miest na sedenie ponúka aj úložný priestor. Ak máte radi prírodné farby, vhodnou voľbou je Rohová Sedacia Súprava Hamburg 3, zložená z rohovej lavice, dvoch stoličiek a stola. Ak uprednostňujete moderný štýl, môžete zvoliť Jedálenskú Súpravu Bregenz, ktorá ponúka kombináciu skla a kovu.

Je samozrejmosťou, že v jedálni potrebujete aj určitý úložný, alebo aj výstavný priestor na taniere či poháre. Preto okrem stolov a stoličiek, prípadne celých jedálenských súprav, môžete jedáleň doplniť o vitrínu, ktorá okrem praktickosti môže byť vkusným prvkom doplňujúcim dizajn jedálne. Na výber máte z veľkého množstva rozmerov, materiálov a farieb. Pekným pútačom pre vašu jedáleň  bude Vitrína Tamino -exklusiv-, ktorá kombinuje agát s bielou farbou a disponuje integrovaným osvetlením. Väčší úložný priestor ponúka Vitrína Eleganza so šiestimi policami a praktickým tlmeným zatváraním dverí. Ak chcete ušetriť priestor, riešením je napríklad Závesná Vitrína Provence  so štyrmi policami.