Prezúvanie zimných pneumatík. Kedy, kde, prečo a za koľko?

0
2249

Teplé dni sú definitívne za nami a zima sa už ukázala v plnej sile. Je tu ľad, námraza a dokonca aj prvý sneh. Čo to znamená? Že ste už mali mať dávno prezuté zimné pneumatiky! Ešte ste to nestihli? Poradíme vám, prečo, kde, kedy a za akú cenu tak môžete urobiť.

Prečo zimné pneumatiky

Odpoveďou na otázku, prečo by ste mali mať v zime obuté zimné pneumatiky, je jediné slovo – bezpečnosť! Zimné pneumatiky majú osobitý dezén, ktorý sa od dezénu letných pneumatík výrazne líši. A to tak tvarom, ako aj hĺbkou. Dezén zimnej pneumatiky by mal byť zjazdený na maximálne 4 milimetre. Okrem toho sa odlišuje aj kaučuková zmes, z ktorej sú zimné pneu vyrábané. Je mäkšia a tak omnoho lepšie v zimnom počasí priľne k zľadovatenej vozovke. Zatiaľ čo letné pneumatiky sa po zasneženej, či zamrznutej ceste doslova kĺžu. Za zimné pneumatiky rozhodne hovorí aj dĺžka brzdnej dráhy, ktorá sa s nimi výrazne skracuje.

Kedy prezúvať?

Povinnosť prezúvať zimné pneumatiky stanovuje slovenským vodičom zákon. Hovorí, že zimné pneu sú nutné v období od 15. novembra do 31. marca, ak je na ceste vrstva snehu, ľadu, či námrazy. Ak tak neurobíte, polícia vás môže pokutovať. Odporúča sa však zimné pneumatiky použiť už vtedy, ak priemerné denné teploty pravidelne klesajú pod 7 stupňov Celzia.

Kde a za koľko prezujete zimné pneumatiky?

Je rozdiel, či vlastníte dve sady pneumatík a dve samostatné sady diskov, alebo či pneumatiky musíte zakaždým prezúvať. V prípade, že vlastníte dve sady, zvládnete výmenu určite aj vo vlastnej réžii. Nezabudnite však na geometriu kolies. V opačnom prípade, ak vlastníte len jednu sadu diskov, sa zrejme budete musieť obrátiť na pneuservis. Cena sa samozrejme odvíja od lokality a konkrétneho servisu. Avšak v priemere ide o položky od cca 20-30€, až do 50€. Záleží tiež od toho, či si napríklad v pneuservise aj kúpite pneumatiky. V tom prípade vám vedia dať za prezutie zľavu navyše. Takže pouvažujte, či sa vám napríklad neoplatí v konkrétnom servise zakúpiť hoci aj najlacnejšie pneumatiky na zimu, ktoré si potom môžete v tomto servise nechať prezúvať pravidelne za výhodné ceny. Investícia do prezúvania tak môže byť naozaj nízka, pričom jazdíte bezpečne tak v lete, ako aj v zime.