Rast priemyslu sa zastavil, kancelárske priestory zdraželi

0
1981

Podľa prepočtu UniCredit Bank rast priemyslu v posledných mesiacoch stagnoval. Na základe údajov Štatistického úradu SR sa medziročný rast priemyslu spomalil z 2,7% na 1,2%. Za obdobie od marca minulého roka rástol priemysel najpomalšie. Tento vývoj mal dopad na viacero faktorov a odniesli si to aj kancelárie na prenájom. Ich cena išla totiž hore. No poďme sa na to pozrieť o niečo detailnejšie.

Automobilový a elektronický priemysel

Vráťme sa najskôr k prvej polovici minulého roku. Vtedy jednoznačne dominoval priemysel zameraný na export. S príchodom leta však dopyt poklesol a vývoj sa postupne zastavil. Exportný priemysel slabol aj naďalej, keď v septembri opäť upadol o -0,2%.

Pokles zaznamenali aj dve najdôležitejšie exportné odvetvia slovenského priemyslu, a to automobilový priemysel a výroba spotrebnej elektroniky.

Úplne inú tendenciu mala však produkcia elektrických zariadení (okrem spotrebnej elektroniky). Tá zaznamenala nárast a udržuje si tak svoje prvenstvo v rýchle rastúcich odvetviach.

V celku dynamický medzimesačný rast produkcie zaznamenali aj low-tech odvetvia a odvetvia chemického priemyslu. Ich pokles sa zmiernil a produkcia narástla.

Priemysel ovplyvnil aj výšku HDP

Tak ako sa spomalil priemysel, došlo aj k spomaleniu rastu HDP. V 3. štvrťroku padol z 2,5% na 2,1%.

Ani stavebníctvo sa nevyvíjalo správnym smerom

Ak porovnáme mesiac september a august, stavebnícky priemysel sa znížil o 1,3%. Medziročný pokles sa tak vyvinul z -4,0% na -5,3%. Dôvodom poklesu tohto priemyslu je hlavne úpadok produkcie tuzemských firiem v zahraničí.

Pohľad do budúcnosti

Ako zistil Štatistický úrad Slovenskej republiky, subjekty v priemysle vyzerajú optimisticky. Realita je však iná. Priemysel stagnuje a hlavnou príčinou je zrejme pokles dopytu krajín EÚ.

Čo sa týka stavebníctva, výhľad do budúcnosti nie je až taký zlý ako sa zdá. Môžu zato najmä plány a zmluvy na výstavbu diaľnic.

Kancelárske priestory zdraželi

prenajom kancelaria

Tento vývoj sa týka najmä kancelárií v Bratislave v 3. štvrťroku minulého roku. Kancelárie zdraželi v troch obvodoch hlavného mesta, pričom v ďalších dvoch sa hodnoty nemenili.

Avera asking rent (priemerná požadovaná výška čistého nájmu) v 3. štvrťroku 2014 pri kanceláriách štandardu A, B a C nárastla.

Kancelárske priestory štandardu A zdraželi v oblastiach Bratislava II, IV a V. Kancelárie štandardu B svoju cenu zvýšili v častiach Bratislava II a V. Pri štandarde C bol zaznamenaný nárast vo všetkých oblastiach okrem BA III, kde sa cena nemenila.

V prípade, že Vás zaujíma aktuálne dianie týkajúce sa prenájmu kancelárskych priestorov, tak svoju pozornosť upriamte aj na web kancelarie.sk

Zdroj foto: kancelarie.sk