Sedenie v kaviarni: Aké kreslá sú najvhodnejšie?

0
3354

Kaviareň je miesto, kam si idete oddýchnuť, porozprávať sa s priateľmi a vychutnať si šálku kávy alebo čaju. To, či sa tam cítite pohodlne, rozhoduje. Na miesto, kde sa vám nesedí príjemne, sa tak skoro nevrátite, to je jasné. A bez zákazníkov zas podnik nefunguje, preto by si majitelia kaviarní, čajovní, či reštaurácií mali veľmi dobre premyslieť, do akých kresiel či pohoviek investujú.

Pohodlie je základ

Kaviarenský nábytok nájdete v mnohých prevedeniach. Ak hľadáte sedenie pohodlnejšie ako klasické stoličky, no kreslá ušiaky či klasické kreslá na sedenie sú pre váš priestor priveľmi mohutné, ideálne sú pre vás kaviarenské kreslá, ktoré ľahko premiestnite a vyzerajú naozaj štýlovo. Do lobby baru alebo hotelového foyeru sa zas hodia masívnejšie kreslá alebo kreslá v štýle chesterfield či čalúnené kreslá. Ich kvalitu a odolnosť zabezpečuje kostra z masívneho bukové dreva prípadne z kovu. Väčšina kresiel je vyrábaných na objednávku, takže si môžete vybrať nie len farebné prevedenie ale samotný typ poťahovej látky. Pri výbere nábytku však vždy rešpektujte priestor, svetlo v miestnosti i samotný štýl v akom sa podnik nesie.

Ako zladiť kreslá s priestorom?

Dôležité sú aj použité farby. Modrá je farbou pokoja a bezpečia, chuť do jedla podporia rôzne odtiene oranžovej, svetlé farby stien opticky zväčšujú priestor a tmavé farby ho zase zmenšujú. Akékoľvek hry s farbami by preto mali byť premyslené už počas počiatočného konceptu podniku. A to od podlahy, cez kreslá a stoly, až po strop. Interiéru by mali dominovať jedna až dve základné farby a tie následne môžete kombinovať s inými odtieňmi nábytku a doplnkov. Aspoň jedna z dvoch základných farieb by sa mala objaviť v každej miestnosti – ako jednotiaci prvok priestoru, či už na kreslách alebo iných kusoch nábytku. Pozor však dajte na výrazné farby, tie zo škály základných farieb vynechajte. Interiér reštaurácie, baru či kaviarne navrhujete hlavne pre hostí, preto váš subjektívny vkus nesmie byť jediným parametrom pri výbere farieb.

Pre milovníkov retro i futuristických nadšencov

Je len na vás, v akom štýle sa vaša kaviareň ponesie. Kreslo do kaviarne znesie veľa. Každé môže byť iné a vám tak vznikne novodobý hipsterský priestor, kde sa môžete vyhrať s farbami, materiálmi i tvarmi. Môžete však zvoliť aj kreslá, ktoré budú pôsobiť minimalisticky. Alebo naopak strohú kaviareň vylepšite dominantnými retro ušiakmi, ktoré zažívajú veľký comeback. Niet sa čomu čudovať! Predstavte si, ako dobre sa číta alebo debatuje v spoločnosti skvelej kávy a veľkého pohodlného kresla. Najviac im pristane žiarivá žltá, červená, horčicová alebo optimistické káro. Náš tip? Ideálne sa k nim hodí knižnica plná dizajnových knižiek. Či už fandíte štýlu vintage, industrial či retro, majte na mysli, že výber vhodného kresla dokáže s priestorom naozaj divy!