Správny výber obuvi rozhoduje: Nielen pri pobyte v prírode!

0
1320

V klasickej obuvi sa neodporúča chodiť nielen po lese, ale ani pracovať, či loviť akúkoľvek zver. Kvalitná obuv patrí k základnej výbave každého, či už milovníka prírody, poľovníka alebo robotníka a domáceho majstra. Ak by ste nemali správnu obuv, hrozí riziko poranenia, premrznutia, premočenia, či bolesti nôh. Nie je nič horšie ako boľavé nohy a zima či vlhko prameniace od nôh. Isto máte skúsenosti aj vy s takouto situáciou. Spomínate v dobrom na tento pocit? Netreba preto podceňovať správny výber obuvi.

Musíte mať jasno v tom, čo chcete

V akých častiach lesa sa pohybujete, pracujete alebo lovíte najčastejšie? Priamo v lese, v blízkosti jazera, rybníka, potoka, či iného vodného zdroja? Hrozí aj vám pri pobyte v lese riziko premočenia topánok a nôh? Ak si nie ste istí, čo vás počas pobytu v lese (v prírode) alebo pri inej práci čaká a neminie, vsaďte na nepremokavú obuv. Pri tomto type obuvi máte zaručené, že ak vás postihne čokoľvek, s čím ste nerátali, tento druh obuvi vám poslúži stopercentne. A čo je hlavné, za akýchkoľvek podmienok vaše nohy zostanú v suchu. V chladnejšom období príde vhod k nepremokavej vlastnosti obuvi pridať tiež dostatočné zateplenie. Dobrou správou je, že takýto druh obuvi a topánok je dostupný aj pre milovníkov poľovníctva.

Aké materiály sú k dispozícii?

Súčasná moderná doba priniesla pestrý výber a množstvo dokonalých a spoľahlivých materiálov aj pre obuv do lesa. Takýto druh obuvi vaše nohy dostatočne ochráni a zaručím nohám dokonalý komfort. Už aj obuv pre poľovníkov je vyrobená z takýchto kvalitných a spoľahlivých materiálov. Spomenúť treba osvedčenú prírodnú kožu, tiež najznámejšiu funkčnú membránu Gore-Tex, či termokaučuk. Novinkou je novodobý materiál s názvom “nubuk” (jedná sa o klasickú kožu opracovanú brúsením).

Aké konkrétne typy obuvi sú k dispozícii?

Jedna vec je vedieť čo chcete, druhá vec je vybrať si správne konkrétny druh obuvi. Či už hľadáte obuv do prírody (hôr,  lesa), na turistiku, bežné nosenie, či prácu alebo na účely lovu a poľovačky, je tu obuv s názvom “Yetti Classic”. Tieto topánky nielen do lesa sa vyznačujú tým, že sa jedná o dokonale vodeodolnú obuv s prírodnými výplňovými materiálmi (najčastejšie prírodnou vlnou). Tento druh obuvi zaručuje vysoký komfort počas chôdze nielen na poľovačke (túto obuv taktiež využije aj zarytý rybár, milosrdný záchranár, oddaný pracovník lesnej stráže ako aj bežný záhradkár či chalupár).

V podobnom duchu sa nesú aj čižmy Flexorain Hubertus, ktoré sú vyrobené z vylisovaného prírodného kaučuku s neoprénovou podšívkou. Disponujú silnou a pevnom protišmykovou podrážkou, ktorú isto ocení nielen každý milovník prírody a lesa, ale aj bežný domáci kutil.

Pokiaľ hľadáte klasiku pri obuvi do prírody alebo na prácu, vsaďte skôr na obuv Aquila. Vrchnú čas topánky tvorí vodeodolný semiš, podšívka je vodeodolná s priedušnou a funkčnou známou Gore-Tex membránou. V rovnakom štýle je aj obuv Ruslan. Jedná sa o vodeodolný druh topánok z kože Nubuck s Osmotechovou membránou.

Ak sa bavíme o obuvi do lesa a konkrétne o obuvi pre poľovníkov, nemožno vynechať aj svetovo uznávanú značku Meindl. Tu môžeme spomenúť napríklad topánky Meindl Kansas GTX, ktoré sú pokladané za ľahkú trekkingovú obuv z nubukovej kože. Ich veľkou výhodou je, že sú pohodlné aj pri veľmi dlhom nosení a využiť sa dajú aj na bežné nosenie na turistiku a tiež výlety. Nohy s týmito topánkami zostanú suché a teplé pri každej príležitosti a za každého počasia (aj vďaka funkčnej membráne Gore-Tex).

Obuv ako darček?

Čo tak skúsiť práve takýto darček pre poľovníka? Alebo pre iného milovníka a pracovníka prírody? Práve správne zvolená obuv musí spĺňať tie najprísnejšie kritériá, či už na pobyt v prírode, bežné nosenie alebo prácu za každého ročného obdobia. Obuv pre poľovníkov sme nespomínali náhodou. Práve tento druh obuvi má skutočne pestré využitie, čo dokazuje fakt, že sa dá využiť aj pri iných aktivitách, ako len na poľovačke v lese. Doprajte sebe alebo svojmu blízkemu darček, ktorý poteší, ochráni, zahreje a zároveň aj výborne poslúži za každej situácie a pri akejkoľvek práci a to nielen v prírode a lese.