Viete si predstaviť „offline život“, teda život bez internetu?

0
1890

Viete si predstaviť život bez pripojenia na internet? Bohužiaľ, v dnešnej dobe je pre väčšinu z nás táto situácia skôr nepredstaviteľná, čomu sa vlastne ani nečudujeme. Všetky dôležité informácie ako sú správy, novinky zo sveta, inzeráty na kancelárie na prenájom či ponuky práce, nájdeme zväčša na jednom jedinom mieste – na internete. Čo by ste však povedali na výzvu „digitálny detox“, ktorá vás určitým spôsobom naštartuje, dodá psychickú i fyzickú silu a priaznivo ovplyvní vaše výsledky v práci?

Ako sa prejavuje závislosť od internetu?

Možno sa pýtate, ako je možné začať fungovať bez internetu? Predstavte si našich starých rodičov, ktorí nikdy neboli online a aj napriek tomu im nič nechýbalo, dokonca boli šťastnejší a spokojnejší ako je dnešná mladá generácia. Neboli závislí na neustálom kontrolovaní emailových schránok, sociálnych sietí či smartfónov. Dajte si ruku na srdce a úprimne si odpovedzte, čo spravíte ihneď ráno po prebudení? Väčšina sa asi zhodne, že okamžite zapne wi-fi, preskroluje Facebook, odpíše na emaily… Bohužiaľ, množstvo ľudí sa stane behom krátkej doby závislými od internetu, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na ich správaní – pokiaľ nie sú online, tak sú nervózni a nepríjemní na okolie, cítia sa previnilo a nedokážu spraviť nič poriadne, jednoducho nevedia fungovať v bežnom živote. Niekedy je však prístup k internetu potrebný, tak ako už bolo spomenuté aj v úvode, keďže napríklad väčšina kancelárií na prenájom za výhodnú cenu je dostupná jedine online, na webovom portáli www.kancelarie.sk.

Kedy je používanie internetu v poriadku?

Ak ste sa rozhodli vyskúšať offline život, len smelo do toho! Siahnite radšej po dobrej knihe či novinách a zbavte sa pocitu, že to, čo sa neobjavilo na sociálnej sieti, sa proste nestalo. Začnite žiť, vychutnávať si každý moment dňa a nespoliehajte sa na digitálnych pomocníkov, ktorí vás len uberajú o drahocenný čas. To platí aj v práci, veď koľko ľudí sa „nechá uniesť“ a odignoruje to, čo má v skutočnosti spraviť? Na druhej strane je logické, že kancelárie v Bratislave či v akomkoľvek inom meste, musia mať prístup k internetu, keďže veľa krát potrebujeme komunikovať s klientom online, hľadať si podklady k prezentácií na rôznych weboch či odpovedať na emaily, čo koniec koncov bez wi-fi možné nie je. Pamätajte však, že používanie internetu na konkrétny účel je v poriadku, no akonáhle ovplyvní váš súkromný či pracovný život, je čas na digitálny detox!