Tipy, ako správne uskladňovať pneumatiky

0
870
Tipy, ako správne uskladňovať pneumatiky

Začiatkom jari prezúvame zimné za letné pneumatiky – čo však nepoteší žiadneho vodiča je, keď si na uskladnenej pneumatike všimne deformáciu. Môže mať podobu bodu, stlačenia alebo ohybu, no ani s jednou z nich nemôžete vyraziť na cesty. Naozaj ste ich mimo sezóny uskladnili na správnom mieste? Prečítajte si nasledujúce odporúčania a porovnajte s tým, aké podmienky ste im zabezpečovali.

Aké sú najvhodnejšie priestory a teplotné podmienky pre pneumatiky?

Všeobecným pravidlom pre zimné aj letné pneumatiky je, že by pri uskladňovaní nemali podliehať ani jednej z maximálne povolených (extrémnych) teplôt. Pre nové, málo opotrebované pneumatiky je prípustná hranica od +35 °C do -30 °C, ale skutočne nie na dlhodobé uskladnenie. Ak ich takýmto teplotám medzi sezónami vystavujete, odporúčame prekryť ľahkým, nepriehľadným materiálom. V domácich podmienkach pneumatiky najčastejšie uskladňujeme v garážach.

Pozor, aby neboli v blízkosti horúcich alebo príliš chladných elektronických zariadení a aby ich nepoškodili chemikálie, kov a meď pod vplyvom korózie.

Aké podmienky tolerujú letné pneumatiky?

Zmenil sa ich pôvodný tvar? Na cestách hrozí, že zdeformovaná pneumatika strelí alebo dostanete šmyk. Zásadným pravidlom pred ich uskladňovaním je skontrolovať tlak v pneumatikách, uchovávať ich treba v nahustenej podobe na diskoch. Predtým ich vyumývame a až usušené odkladáme. Vyberáme pre ne rovný povrch v suchom suteréne alebo v garáži, kde teplota neklesne pod 0 °C. Môžu byť uložené naležato, jedna na druhej, ale nie viac ako po 4 kusy. Dobrým riešením je zavesiť ich na ráfiky na vyvýšené miesto.

Pozor, zvýšené riziko poškodenia letných pneumatík je pri skladovaní bez diskov. Je nutné udržiavať ich výlučne v zvislej polohe a zabrániť tak zovretiu po bokoch. Pneumatiky treba pravidelne (každý mesiac) otáčať o 30-35°.

Kde uskladniť zimné pneumatiky?

Ich špecifiká oproti letným sa netýkajú len ich konštrukčných a jazdných vlastností, čo potvrdzujú aktuálne testy pneumatík, ale aj odolnosti voči teplotným zmenám. Zle znášajú zahrievanie v priestoroch nad 50 °C a aj priame pôsobenie ultrafialového žiarenia. Ideálne podmienky sú pre ne v suchých pivniciach a betónových garážach. Uskladniť ich môžete na nahustených diskoch, tlak by mal byť nižší ako u letných. V hromadách alebo zavesené ich však skladujte  rovnako. Bez diskov môžu byť len v zvisle polohe a častejšie ich treba otáčať.

Vybrali ste pneumatiky zo skladu a zistili deformácie? Sú nerovnomerne opotrebované alebo nesúhlasí odporúčaná hĺbka dezénu? Čo najskôr ich vymeňte za nové!