Ochranné tvrdené sklo alebo fólia? Spoznajte rozdiely a majte telefón v bezpečí

0
1272
Ochranné tvrdené sklo alebo fólia? Spoznajte rozdiely a majte telefón v bezpečí

Chcete dopriať vášmu telefónu ochranu, no neviete, na aký typ sa zamerať? Spoznajte výhody jednotlivých druhov a vyberte si typ presne pre vaše potreby.

Rozdiely medzi fóliou a sklom sú značné. Tým najzásadnejším je odolnosť. Tvrdené ochranné sklo je až sedemnásobne odolnejšie ako fólia. Kým fólia patrí k najzákladnejším ochranným prvkom a jej funkciou je chrániť displej pred poškriabaním, tvrdené sklo displej spoľahlivo zabezpečí v prípade pádu. To však nie je všetko, špecifických rozdielov je viac.

Ochranné sklo versus fólia

Sklo sa nezroluje ako fólia, je hrubšie a o niekoľko gramov ťažšie, aj vďaka tomu je jeho aplikácia jednoduchšia. Tieto faktory tiež spôsobujú to, že sa prípadné vzduchové bubliny lepšie vytlačia, stále by ste však mali byť pri jeho umiestňovaní na displej opatrní.

Nalepiť tvrdené sklo alebo fóliu nie je nič náročné, chce to však precíznosť. Pomocou priloženej vlhkej utierky alebo handričky displej dôkladne vyčistite, priloženou suchou handričkou vyleštite a zbavte nečistôt a prípadnej vlhkosti.

Posledný krok je najdôležitejší – odlepíte ochrannú vrstvu na skle alebo na fólii, opatrne ochranu telefónu vycentrujete a nalepíte na displej telefónu. Aplikácia ochranného skla je jednoduchšia ako aplikácia fólie.

Cena by pri výbere nemala rozhodovať

Ochranná fólia je síce lacnejšia ako tvrdené sklo, neposkytuje však smartfónu ochranu pred poškodením spôsobeným pádom. Tak ako na trhu nájdete fólie v rôznych hrúbkach a s rozmanitými vlastnosťami, tak sú v ponuke aj tvrdené sklá v rôznych tvaroch.

Na trhu nájdete sklá 2D, 2,5D a 3D. 2D tvrdené sklo je celkom rovné a vyhovuje najmä starším typom telefónov s rovným displejom. 2,5D ochranné sklo je tiež vhodné pre telefóny s úplne rovným displejom, no hrany skla sú mierne zaoblené. 3D sklo ideálne vyhovuje telefónom so zaobleným displejom.

Ak prechádzate ponuku tvrdených skiel, pravdepodobne narazíte aj na typy skiel „FullCover“ alebo „Edge to Edge“. Ide o typy tvrdených skiel, ktoré chránia celý displej telefónu, rovnako tak jeho kraje.

Aké ďalšie vlastnosti fólie a sklá ponúkajú?

Pri fóliách si môžete vybrať aj typ, ktorý chráni vaše oči pred modrým žiarením. Práve ono má na svedomí „digitálnu únavu očí“. Táto úprava šetrí váš zrak a je skvelým spôsobom ako si oči chrániť. Obľúbenou vlastnosťou majiteľov smartfónov  je prítomnosť oleofóbnej vrstvy, ktorá zabezpečí, že sa displej nebude špiniť od odtlačkov prstov. Túto vrstvu majú takmer všetky ochranné sklá.

Vedeli ste tiež, že svojmu telefónu môžete zabezpečiť aj súkromie pomocou špeciálnej povrchovej úpravy, ktorá zaručí, že keď sa na telefón pozriete z uhla, uvidíte len čiernu obrazovku? Výhodné riešenie, ak nechcete, aby vám niekto pozeral na displej počas používania telefónu. Nie je problém zabezpečiť si tiež ochranné sklo, ktoré obsahuje antibakteriálnu vrstvu. Na trhu nájdete tiež tekuté ochranné sklá a alebo wrap fólie a rôzne ďalšie vychytávky pre váš telefón. Vždy si však buďte istí, že kupujete produkty presne pre váš model telefónu, len tak mu zabezpečíte spoľahlivú ochranu.