Únik moču v tehotenstve nie je hanbou, ide o fyzikálne zmeny v tele ženy

0
3406

Celých 9 mesiacov, keď žena nosí pod srdcom dieťa, je obdobím očakávania a radosti z nového prírastku do rodiny. Počas tohto obdobia sa svedomito pripravuje na príchod bábätka, no tehotenstvo sa spája aj s veľkými fyzickými zmenami. Budúca rodička je náchylnejšia na mnohé ochorenia – napríklad aj únik moču. Pretrvá to ale aj po pôrode?

Tehotenská inkontinencia, čiže neschopnosť udržať moč je pre mnohé ženy problém, o ktorom sa boja hovoriť alebo ho taja. Prečo vlastne dochádza k tomu, že v tehotenstve moč môže samovoľne unikať? Už na začiatku gravidity sa ženy môžu stretnúť s tým, že častejšie močia. Je to spôsobené zvýšeným prekrvením orgánov malej panvy a rast maternice, ktorá sa počas tehotenstva neustále zväčšuje a zaberá čoraz viac miesta.

Ostatné orgány v tele sa musia prispôsobiť tomuto rastu a najviac ovplyvňovaný je práve močový mechúr. Na ten maternica vytvára tlak, a tým sa znižuje jeho kapacita. Žena preto častejšie močí. Tento stav ovplyvňuje aj prietok krvi v tele ženy, ktorej hladina stúpa, a tak vzniká veľké množstvo tekutiny, ktorá je spracovaná obličkami a končí v močovom mechúre.

Ak žena častejšie v tehotenstve močí, je to v poriadku. Telo prechádza mnohými fyzikálnymi zmenami. Čo si môže žena počas tehotenstva všimnúť, je fakt, že častejším je močenie v noci. Práve vo vodorovnej polohe sa tekutina, ktorá bola počas dňa udržiavaná v dolných končatinách, presúva naspäť do krvného obehu a končí opäť v močovom mechúre.

Dôvodov úniku moču môže byť viac

Tieto prípady sú bežné a tehotné ženy si musia privyknúť na tieto situácie, ktoré súvisia hlavne s hormonálnymi a fyzikálnymi zmenami počas devätmesačného očakávania. Vplyvom rastúcej maternice sa mení uhol medzi močovým mechúrom a močovou rúrou. Môže sa stať, že ochabne svalstvo panvového dna a moč môže samovoľne uniknúť. Väčšinou ide o situácie ako kýchnutie, kašeľ, smiech alebo prudší pohyb. Nie je však výnimkou, ak sa inkontinencia objaví aj v pokoji alebo počas spánku.

Opakované pôrody, pokles hormónov, infekcia močových ciest, zväčšená prostata alebo dokonca nádor močových ciest môžu byť ďalšími dôvodmi, ktoré môžu vyvolať inkontinenciu počas tehotenstva.

Uistite sa, že ide o moč

Nie vždy však musí ísť o moč. Čo tým máme na mysli? Moč má výraznú vôňu amoniaku. Ak je však kvapalina bez zápachu a je číra, je tu malá možnosť, že môže ísť o unikajúcu plodovú vodu. V takomto prípade musíte urýchlene kontaktovať svojho lekára a navštíviť nemocnicu. V prípade, že rýchlym testom zistíte, že ide o moč, nehanbite sa o tom rozprávať so svojim lekárom. Ide o chúlostivý problém, no lekár vám môže v tomto pomôcť.

Kegelove cviky môžu pomôcť

Nie len lekár vám však môže pomôcť v tomto pre vás zahanbujúcom probléme. Ak vás trápi únik moču a ste tehotná, prvé, po čom môžete siahnuť a možno ste už o tom aj počuli, je cvičenie panvového dna pre tehotné. Ide o známe Kegelove cviky, ktorých základom je posilniť svaly panvového dna, aby nedochádzalo k únikom moču. Toto cvičenie je postavené na štyroch pilieroch, a to vizualizácii, relaxácii, izolácii a posilňovaní. Ak si myslíte, že práve posledná časť je najdôležitejšia, mýlite sa.

V prvých častiach sa musíte vedieť psychicky pripraviť na cvičenie. Je dôležité, aby ste boli odizolovaná od denných starostí a vedeli sa uvoľniť. Pri cvičení ide o sťahovanie svalov panvového dna, ktoré môžu spočiatku trvať pár sekúnd. Trvanie sa postupným cvičením predlžuje a účinok spoznáte až po jednom, možno troch mesiacoch.

Ženy môžu siahnuť aj po špeciálnych produktoch

Ďalším riešením môžu byť produkty pre inkontinenté ženy značky TENA. Vybrať si môžete zo širokej ponuky vložiek, slipových vložiek alebo ochranných nohavičiek. S nimi sa môže žena cítiť oveľa istejšie a môže si tak lepšie vychutnať obdobie tehotenstva a príchod bábätka.

Pomôže aj zmena životosprávy v tehotenstve

Ešte predtým, než skúsite už spomínané cviky alebo siahnete po inkontinenčných pomôckach, môžete predísť inkontinencii aj sama. Ako? Prvým krokom je zmena životosprávy. V tehotenstve má žena väčšiu chuť na jedlo. Neznamená to, že sa má prejedať. Práve nadbytočné kilá môžu vyvíjať zvýšený tlak na močový mechúr.

Kvôli úniku moču neobmedzujte prísun tekutín. Ich nedostatok vám môže privodiť infekciu močových ciest. Predísť inkontinencii v tehotenstve môžete aj vtedy, ak sa budete vyhýbať zápche. To znamená dostatočný prísun vlákniny a pitný režim. Čomu by ste sa však mali v prípade takéhoto problému vyhýbať, je alkohol a káva. Tie totiž dráždia močový mechúr.

Nezabúdajte, že ak vás trápi tento problém, nie ste v tom sama. Telo každej tehotnej ženy prechádza rôznymi zmenami a únik moču v tehotenstve je normálny. Dôležité je, aby ste sa zverili svojmu lekárovi, ktorý vám môže pomôcť.