Keď pôžička rieši problémy

0
2245

Money, money, money, spieva sa v jednej známej piesni od kapely Abba. Peniaze hýbu svetom, to zas tvrdí jedno príslovie. Peniaze sú jednoducho neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Kde ich však vziať?

Najspoľahlivejším zdrojom peňazí je stabilné zamestnanie. Tu však prichádzajú do hry ďalšie faktory, pre ktoré nemusí byť mesačný zárobok postačujúci. Ak sa k tomu pridá nečakaná udalosť, človeku sa môže ľahko stať, že výdavky navyše jednoducho nemá ako pokryť.

Pýtate sa, ako získať peniaze čo najrýchlejšie? V takomto prípade vám v ťažkej situácii pomôžu rôzne bankové i nebankové inštitúcie. Požičajú vám potrebné peňažné prostriedky. Toho, kto vám požičia, však vyberajte s rozvahou a dôsledne.

Pôžička alebo úver

Tieto dva pojmy sa často striedajú a môžu pôsobiť ako synonymá. Nenechajte sa však oklamať zdaním. Princíp získania peňazí je pri oboch finančných produktoch rovnaký. Základný rozdiel spočíva v tom, že poskytovanie a čerpanie pôžičiek sa riadi Občianskym zákonníkom a úvery sa poskytujú na základe pravidiel Obchodného zákonníka.

Čo za to?

Platí však pravidlo „niečo za niečo“. Poskytovateľ financií vám cestu k peniazom uľahčí a rozhodne skráti. Za to si od vás vypýta istú sumu navyše. Ide o úrok. Pod pojmom úrok rozumejte isté vopred dohodnuté percento z požičanej sumy, ktoré splatíte spolu s pôžičkou.

Úrokové sadzby sa líšia. Zatiaľ čo sa úrok pri čerpaní financií prostredníctvom kreditnej karty pohybuje aj vo výške 20 % z požičanej sumy, pri spotrebnom úvere ide o menšie percentá.  Na trhu sú dokonca také finančné produkty, ktoré vám garantujú 0-percentný úrok. Suma pôžičky je však limitovaná.

Takisto sa takéto úvery poskytujú na kratší časový úsek. Zaplatíte len povinné poplatky a peniaze si môžete užívať. Všetky poplatky spojené s vašou pôžičkou nájdete v zmluve. Presný údaj o tom, koľko nákladov vás bude požičanie peňazí stáť, vyjadruje tzv. RMPN. RPMN je ročná miera percentuálnych nákladov.

Typy úverov podľa splatnosti

Podľa dĺžky časového úseku, počas ktorého si želáte svoj úver splácať, rozlišujte medzi 3 základnými typmi:

  1.      krátkodobý úver – splatnosť úveru je do jedného roka,
  2.      strednodobý úver – splatnosť úveru je do 4 – 5 rokov,
  3.      dlhodobý úver – splatnosť úveru je nad 5 rokov.

Kto si môže pôžičku vybaviť?

Pôžička je v mnohých prípadoch naozaj veľká pomoc. Takúto záchrannú vestu uvítajú ľudia z viacerých sociálnych i vekových vrstiev. Veľmi žiadané sú študentské pôžičky. Na druhej strane stoja pedagógovia, ktorí často čerpajú z ponúk pôžičiek pre učiteľov. Rýchlejší a ľahší štart do novej životnej etapy zabezpečí pôžička pre mladomanželov. Pre kariérne založených ľudí je vhodná pôžička pre podnikateľov. Ani mamičky nemusia zúfať – im je určená pôžička pre ženy na materskej. Skrášliť si starobu môžu dokonca aj dôchodcovia.

Spotrebný úver

Na trhu existuje veľmi veľa druhov pôžičiek a úverov. Záleží len na vás, ktorí z nich vám prinesie najvýhodnejšie podmienky pre jeho úspešné splatenie. Jednou z častých volieb je spotrebný úver.

Čo je spotrebný úver? Tento úver je, ako už zo samotného názvu vyplýva, určený na kúpu spotrebného tovaru. Podľa toho, či kúpu spotrebného tovaru budete dokladovať, rozlišujú sa dva typy spotrebného úveru: účelový a bezúčelový úver.

Účelový úver

Čerpanie účelového úveru už nie je tak obľúbené ako v minulosti. Výhodou však stále zostáva, že pri účelovom spotrebnom úvere môžete získať nižší úrok ako pri bezúčelovom spotrebnom úvere. Účelový úver je určený na kúpu istého spotrebného tovaru. Patrí sem napríklad spotrebný úver na bývanie, ktorý vám pomôže pri rekonštrukcii nehnuteľnosti.

Bezúčelový spotrebný úver

Tento spotrebný úver môžete splácať krátkodobo alebo aj dlhodobo. Nemusíte si robiť žiadne starosti s dokladovaním kúpy spotrebného tovaru. Voľba je len a len na vás. V mnohých prípadoch dokonca nie je potrebné žiadne ručenie. Spotrebný tovar si môžete vybaviť už aj bez dokladovania vašich možností splatiť ho. V takomto prípade je výhodou, ak máte účet vedený v banke, ktorá sa má stať vaším poskytovateľom pôžičky. Tá si preverí váš obrat na účte a vy máte o starosť menej.

Pôžička na refinancovanie

Pôžička na refinancovanie je určená pre tých, ktorých už ťaží viac pôžičiek. Nejde však o ďalšiu obyčajnú pôžičku a starosť navyše, práve naopak. S pôžičkou na refinancovanie si všetky svoje doterajšie pôžičky zjednotíte a splátka bude už iba jedna. Môžete tak získať ešte nižší úrok ako doposiaľ a upraviť si splátkové obdobie podľa vašich aktuálnych potrieb.

Ešte, ešte a ešte viac výhod

Pri vybavovaní pôžičiek môžete vyťažiť stále viac. Ak potrebujete peniaze súrne, otvorte svoj internetový prehliadač a zaistite si online úver z pohodlia domova. Poobzerajte sa napríklad po takej pôžičke, pri ktorej vám bude vybavenie pôžičky garantované zadarmo. Plusom je aj možnosť mimoriadnych splátok a predčasného splatenia bez poplatkov navyše.

Plaťte úrok len z tej časti úveru, ktorú naozaj prečerpáte. Alebo si vyberte pôžičku s čo najdlhším bezúročným obdobím. Nebojte sa urobiť váš život bezstarostným.