Už behom niekoľkých hodín môžete vykurovať svoj dom lacnejšie

0
907
tepelné čerpadlá

Energetická kríza zdvíha ceny energií. U plynu hrozí jeho nedostatok. Ak ste doposiaľ odkladali zmenu systému svojho vykurovania, práve teraz je čas na zmenu. Tou najrýchlejšou a najefektívnejšou je tepelné čerpadlo. Poznáte rozdiel medzi tepelným čerpadlom vzduch-voda a vzduch-vzduch?

Práve tepelné čerpadlá vzduch-voda a vzduch-vzduch sú dnes najhojnejšie inštalovanými. Aký je medzi nimi rozdiel? U systémov tepelných čerpadiel vzduch-voda sa teplo získané zo vzduchu presúva do vybudovaného ústredného kúrenia. Ideálne do podlahového, niekedy stenového, čo je však málo využívané. Môžu sa využiť aj radiátory. Avšak keďže ide o nízkoteplotný systém, obvykle nie je možné využiť súčasné rozvody. Často máme v domoch ešte staré, masívne liatinové, a tie nie sú pre tento účel vhodnými.

U systému vzduch-vzduch nie je potrebný žiadny vykurovací systém. Teplý vzduch vyfukuje do priestoru priamo vnútorná jednotka tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch sú tiež extrémne jednoducho inštalovateľné a vykurovať lacnejšie môžete už do pár hodín. Naviac nemusí zostať len u vykurovania. Pokiaľ sa vaše priestory prehrievajú, je možné to isté tepelné čerpadlo vzduch-vzduch použiť v letných mesiacoch ako klimatizáciu a priestor tak naopak chladiť.

Oplatí sa investovať do tepelného čerpadla vzduch-vzduch?

Po finančnej stránke nie je nad čím váhať. Ak máte kúrenie na elektriku, porovnanie je veľmi jednoduché. Tepelné čerpadlá získavajú až 80 % energie zo vzduchu, a len 20 % z elektrickej siete. Úspora je teda jasná. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je naviac schopné udržať ideálnu teplotu v domácnosti po celý rok a vstupná investícia inštalácie je v porovnaní s inými systémami veľmi nízka. Toto riešenie je ideálne do rodinných domov aj na chaty.

Pozrite sa, ako na výber tepelného čerpadla a nájdite to pravé aj pre seba. Poradia vám tiež v spoločnosti Eco3Energy, kde sa špecializujú na tepelné čerpadlá, solárne panely, v ich sortimente sú fotovoltika, nabíjacie stanice a rekuperácie. S firmou môžete využiť aj program Zelená domácnostiam.