Užitočné rady pre prvé jazdy na vodnom skútri

0
1994
Užitočné rady pre prvé jazdy na vodnom skútri

Jazdenie na vodnom skútri nie je nič zložité. Napriek tomu je potrebné dodržiavať zopár zásad, pretože aj skúter dokáže prekvapiť. Niektoré modely sú naozaj robustné a umožňujú rýchlu jazdu. Bezpečnosť a technika správnej jazdy by mala byť u každého majiteľa vodného skútra alfou i omegou pri brázdení vĺn.

Jazda na skútri poteší každého

Ležíte na pláži a vidíte v diaľke vodný skúter. Jeho dunenie a príliv masy vody upúta na kilometre ďaleko. Všetky silné stroje ako štvorkolky, motorové člny a skútre zaujmú naozaj na prvý pohľad. Preto patria medzi obľúbené stroje, bez ktorých si nejeden človek nevie predstaviť leto. Pre malú skúšku jazdy na skútri vám poslúžia požičovne. Tie sú však veľmi drahé a zväčša sa skútre prenajímajú len na pár minút, ktoré ubehnú závratnou rýchlosťou. Preto je lepšie si skúter kúpiť a jazdiť neobmedzene nielen počas vašej dovolenky. Napríklad vodné skútre Sea-Doo si môžete zaobstarať v rôznych modeloch a v rôznych cenových hladinách. S vodným skútrom nie je problém ani dovolenka pri mori. Jednoducho ho pripevníte k automobilu na špeciálny príves a následne si môžete užiť jazdu kamkoľvek vás túlavé topánky zavedú.

Nikto učený z neba nespadol

Riadenie vodného skútra spadá do kategórie malých vodných plavidiel. Preto nie je možné jazdiť na skútri bez potrebných dokumentov. Možnosťou je síce jazda pod dozorom inštruktora, ale povedzme si na rovinu, že po takejto jazde túžia len ženy alebo malé deti. Jedine samostatná jazda vám dokáže vyhnať adrenalín do závratných výšin. Obetujte dva či tri dni, dve či tri stovky a absolvujte kurz vodcu malého plavidla. Vďaka kurzu budete lepšie pripravení na každú situáciu, spoznáte pravidlá plavby a zoznámite sa s technickými parametrami skútra. To všetko je naozaj potrebné, pretože skútre Sea-Doo dokážu jazdiť pekelne rýchlo. Ako bezpečne jazdiť? Po nastúpení do skútra si nájdite polohu, ktorá vám dodá čo najväčšiu oporu. Nohy položte na stúpačky a pevne uchopte riadidlá. Mokré riadidlá sa lepšie držia v špeciálnych rukaviciach. Pred naštartovaním sa uistite, že máte na ruke uviazanú šnúrku, ktorá v prípade pádu zabrzdí skúter. Nasleduje zapnutie motora spínačom a pridávanie plynu. Rozjazd je dôležitý pre získanie stability a pre odjazd od pobrežia do povolenej zóny. Menej skúseným jazdcom neodporúčame jazdu postojačky a ani ostré vyberanie zatáčok. Pri jazdení by vám nikdy nemali chýbať ochranné prvky – záchranná vesta a okuliare.