Vyberáme autochladničku

0
2177

Zatiaľ, čo vás počas leta v aute ochladzuje klimatizácia, jedlo je pomerne rýchlo náchylné na pokazenie. Ako behom cesty na dovolenku zariadiť, aby vaše obľúbené rezne, sendviče a zelenina zostali čo najdlhšie čerstvé? Najlepším riešením sú autochladničky!

Hodí sa cestou k moru, na výlety, na ryby … Môžete si z nej vytiahnuť vychladené pivo, z obchodu priviezť mrazenú pizzu či zmrzlinu alebo ju využiť pri kempovaní. Ako však vybrať tu najvhodnejšiu? Pri voľbe je dôležité, aby si zákazník uvedomil, či ju chce využívať na prevoz potravín počas krátkej doby alebo kvôli dlhšiemu cestovaniu.  Ďalej je potrebné uvedomiť si, či budete autochladničku prenášať alebo si ju necháte v aute. Podľa toho by ste mohli zvoliť aj hmotnosť. Niektoré autochladničky alebo chladiace boxy ponúkajú aj ďalšie „vychytávky“ ako je atraktívny dizajn, možnosť využitia mini stolíku či koliečka na jednoduchší presun.

423_477_0_1417120784

Autochladničky rozdeľujeme na:

  • Termoelektrické autochladničky
  • Kompresorové autochladničky
  • Absorpčné – hybridné autochladničky
  • Pasívne autochladničky

Výhody a nevýhody jednotlivých autochladničiek

Termoelektrické autochladničky sú určené najmä pre menej náročných zákazníkov. Výhodou týchto chladničiek je nižšia cena a bežným užívateľom stačí výkon od 18°C do 30°C. Medzi ďalšie prednosti termoelektrickej chladničky patrí nižšia hmotnosť, prijateľný pomer cena/výkon a veľmi jednoduchá údržba. Okrem chladenia sa môžu využiť aj na ohrievanie. Medzi nevýhody patrí vyššia spotreba elektrickej energie, nižší chladiaci účinok a produkcia väčšieho tepla.

Kompresorové autochladničky sú skvelé v tom, že sa dokážu ochladiť na teplotu, ktorú si zvolíte vy sami. Majú omnoho nižšiu spotrebu energie než termoelektrické chladničky. Sú navrhnuté tak, aby zvládli činnosť v dennom režime mnoho rokov, pričom termostat a teplotu zvnútra si nastavujete sami. Kompresné autochladničky sú výrazne tichšie a dokážu rýchlo vychladiť vaše potraviny. Vďaka svojim funkciám sú vhodné tieto chladničky do kamiónov, karavanov či kempingových áut. Medzi ich nevýhody patrí však vyššia cena a hmotnosť.

Absorpčné autochladničky (plynové chladničky na plyn) sú charakteristické tým, že sú veľmi tiché a neobsahujú žiadne pohyblivé časti. Nedochádza teda k žiadnemu mechanickému opotrebeniu a ani k žiadnym vibráciám, čo je veľkou výhodou. Chladiaca zmes neobsahuje freón, takže nepoškodzuje životné prostredie. Chladiaci výkon je vyšší ako u termoelektrických chladničkách, no je o niečo nižší ako u kompresných. Medzi nevýhody patrí to, že nedosahuje nízke teploty (okolo 0°C), je potreba vyššej spotreby elektrickej energie a bohužiaľ sa môže zahrievať viac ako predchádzajúce autochladničky.

Pasívne autochladničky sú zo všetkých týchto chladničiek cenovo najprijateľnejšie. Ide vlastne o chladiace boxy, ktoré treba dať pred použitím do mraziaku. Ideálny je na výlety či kempovanie, prípadne aj dlhšie cesty. Výhodou je aj to, že ho nemusíte napájať na elektrinu. Medzi nevýhody pasívnych autochladničiek patrí najmä to, že doba chladenia nie je príliš dlhá a úroveň chladenia nie je na takej úrovni, ako je napríklad kompresná autochladnička.