Zábavné aktivity pre dieťa: Vyžeňte ho von!

0
1681

Kedy inokedy, ak nie v lete, počas teplých prázdninových dní, by sa mali deti dosýta vyšantiť na čerstvom vzduchu pri rôznych voľnočasových a pohybových aktivitách? Nespoliehajte sa iba na tábory či dovolenky, deti musíte zamestnať a zabaviť počas celých prázdnin. Čo teda majú zaneprázdnení rodičia vymyslieť, aby ich ratolesti využili leto naplno?

Aj počas voľných dní sa možno vzdelávať

Boli by ste prekvapení, ako skvele sa dajú spojiť vonkajšie aktivity s výučbou. Pravdaže, všetko hravou formou a najlepšie niekde v lese, prípadne doma na záhrade. Aj tam sa totiž Vaše dieťa môže (nenásilne a celkom prirodzene) zlepšiť v biológii, matematike či športe.

Ako na to?

Objavujte, hýbte sa – všetko s radosťou!

Neváhajte využiť čaro leta a prázdniny k tomu, aby ste svojim deťom ukázali nové a zábavnejšie možnosti učenia. Oni ani nemusia vedieť, že ich vzdelávate. Stačí vyskúšať nasledujúce činnosti, ktoré pomôžu zlepšiť pozornosť, kreativitu, komunikáciu a pohybové zdatnosti Vašej ratolesti: 

  1. Vyberte sa na výlet, najlepšie s ďalšími rodinami a deťmi. To je výborná príležitosť na nadviazanie či upevnenie kamarátskych väzieb, trénovanie komunikácie, no koniec-koncov už samotný pobyt v lese (alebo na inom príjemnom mieste) je povzbudením pre telo i myseľ.
  2. Vyskúšajte niečo nové. Leto je ideálnou príležitosťou objavovať, učiť sa, prekonávať strach a vlastné limity. Možno práve tieto prázdniny naučíte svojho drobca plávať alebo jazdiť na poníkovi. Deti sa takto zbavujú strachu, prekonávajú samých seba a zároveň si pestujú pozitívny vzťah k zvieratám.
  3. Objavujte tajomstvá prírody. Môžete napríklad zbierať kamene a doma si ich kreatívne vyzdobiť. Od mora si zasa doneste mušle, ktoré ste spoločne nazbierali a tiež nimi spolu nápadito skrášlite svoje bývanie.
  4. Bicyklujte spolu s deťmi. Venujte sa športom, hýbte sa, nech sa hýbu aj Vaše deti. Výbornou alternatívou sú trampolíny, prípadne lezecká stena. Trampoling bol zavedení na amerických školách už v období 2. svetovej vojny. Spočiatku ho ale využívali iba elitní študenti. Pre skvelé účinky na fyzické a psychické zdravie sa však tento trend veľmi rýchlo rozšíril do celého sveta. Skákanie na trampolíne zlepšuje koordináciu a orientačné schopnosti. Rozhýbe celý svalový systém, no podporuje tiež krvný obeh a správne dýchanie. Táto obľúbená zábava má však benefitov omnoho viac. 
  5. Ak máte vlastnú záhradku, zapojte do výsadby, okopávania či polievania aj Vašich najmenších. Učte ich vážiť si to, čo sami vypestujú.

Možností je skutočne neúrekom. Učte deti aj počas leta, o čom je život a čo je dôležité vedieť. Zažijete tak spolu veľa krásnych okamihov. 

Zdroj: parents.com/fun/activities/outdoor/fun-outdoor-activities-to-beat-summer-brain-drain/

Foto: files.najlacnejsietrampoliny.sk/200000048-4bed54ce75/IMG_5726.JPG