Záhradné jazierka nie sú len výsadou palácov

0
3294

Ak máte to šťastie a bývate v dome, iste si uvedomujete ten nekonečný kolobeh práce, ktorá je potrebná nielen vnútri domu, ale aj vonku. Vnútro a zariadenie domácnosti je iste dôležité, no aj údržba vonkajšieho prostredia, ktoré sa nachádza pri dome, by mala byť pre vás na prvých miestach. Dnešným, možno by sa zdalo menším rozmarom, je záhradné jazierko.

Čoraz viac sa teší obľube vo vašich záhradách, a preto je dôležité ho nielen správne postaviť, ale aj sa oň starať.

Vytvoriť jazierko si môžete aj samy

Záhradné jazierka kedysi boli výsadou kráľovských palácov či šľachtických záhrad. Takmer každá sa totiž mohla popýšiť jazierkom, ktoré bolo vždy upravené. V súčasnosti však takéto jazierko môžete mať aj vy u vás v záhrade, a dokonca k tomu nebudete potrebovať ani drahé technológie. Také jazierko si môžete urobiť sami, no ešte pred samotnou stavbou by ste mali myslieť na pár vecí.

Pred samotnou stavbou berte do úvahy viacero faktorov

Či sa rozhodnete pre umelé korýtko alebo pre prírodné jazierko, kde ho uložíte je veľmi dôležité. Miesto je základ, a zlé umiestnenie sa vám môže v budúcnosti vypomstiť a z potešenia z krásneho jazierka sa môže stať pohľad na zanedbanú a špinavú vodnú plochu. Dobré by bolo, aby ste jazierku vybrali miesto, kde sa bude vynímať. To znamená mimo vašej záhradky, kde pestujete zeleninu.

Ďalej by ste mali dbať na to, aby na vodnú hladinu v jazierku dopadali slnečné lúče maximálne 6 hodín denne, lebo potom môže dôjsť k vysychaniu. Ani výsadba jazierka pri stromoch nie je dobrý nápad. Opadané lístie, či hmyz zo stromov môže vášmu jazierku len uškodiť.

Ak ste teda presvedčený, že dokážete pre jazierko vybrať správne miesto vo vašej záhradke a taktiež si ho trúfate postaviť svojpomocne, tak smelo do toho. Ak si však nie ste istý, nebojte sa zveriť výstavbu jazierka do rúk odborníkom.

Kvalitná fólia je základ

Ak ste sa rozhodli stavať jazierko sám, na internete sa stretnete s množstvom zaujímavých nápadov ako na to. Základným stavebným prvkom aj tak stále ostáva fólia, ktorú pri stavbe kladiete na dno. Jej kvalita sa vám môže v budúcnosti vyplatiť. Preto nešetrite na kvalitnej fólii.

Pred samotným výberom fólie však  musíte zvážiť niekoľko faktorov. Medzi ne patrí  aj hĺbka a rozloha jazierka. Určite zaváži aj to, či pôjde o jazierko, biobazén alebo nádrž. V neposlednom rade je fóliu nutné vyberať aj s ohľadom na druh zeminy, ktorú ste pri výkope použili. Či išlo o kamene alebo navážku.

Najdôležitejším kritériom by mala byť pre nás životnosť takejto fólie. To však nie je jediný faktor, ktorý nás zaujíma. V našich končinách sú na pokrytie jazierka najpoužívanejšie fólie z PVC. Tie sú vhodné do rôznych hĺbok, no je to však obmedzené. Na trhu sú najžiadanejšie hlavne vďaka svojej priaznivej cene.

Farebných prevedení existuje niekoľko, no do záhradného jazierka, či biobazéna siahnite radšej po tmavšej farbe, ako je napríklad čierna. Na svetlejších farbách totiž bude trvalo usadená špina a usadeniny. Svetlejšie farby, ako tyrkysová, modrá, či zelená sa využívajú hlavne do chlórových bazénov.

Pri fóliách si je však nutné všímať ich vlastnosti. Niektoré sú totiž vhodné len na malé jazierka, niektoré sú zas slabo odolné voči prerastaniu koreňov a UV žiareniu. To sú len dve z niekoľkých nevýhod, ktorými niektoré fólie disponujú. Preto pri kúpe dbajte na správny výber kvalitnej jazierkovej fólie pre vaše záhradné jazierko.

Rastliny v jazierku ho dokážu okrášliť

Na to, aby jazierko pekne vyzeralo je dôležité, aby bola dodržaná aj správna výsadba kvetov, ktoré jazierko vedia veľmi pekne okrášliť. Aj tu je nutné dodržiavať určité zásady. Niektoré rastliny totiž môžete vysádzať iba v určitých ročných obdobiach. Na sadenie rastlín využívate väčšinou záhradnícky substrát. No pri výsadbe niektorých druhov vodných rastlín je nutné použiť špeciálne substráty.

Ďalším predpokladom, aby vaše jazierko pôsobilo pekne je, aby brehy jazierka neboli zbytočne preplnené rôznymi druhmi rastlín. Potom jazierko pôsobí nesúrodo a chaoticky. Najlepšie je, ak si vytvoríte menšie skupinky, v ktorých sa  nachádzajú rastlinky jedného druhu.

Nielen výsadba, ale aj správna následná starostlivosť o rastliny je dôležitá. Dôležitosť jej prikladajte nielen na jar, či v letných mesiacoch, ale hlavne na jeseň, kedy sa jazierko pomaly pripravuje na zimu.

Starostlivosť o jazierko na jeseň

Práve na jeseň totiž mnoho druhov rastlín odumiera a pripravuje sa na zimu. Na vás je, aby ste odumreté časti odstraňovali, aby sa nedostali do vody, čo je nebezpečné hlavne pri malých jazierkach. Čo je možno pre vás dobrou správou je fakt, že väčšina rastlín si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Väčšina totiž dokáže prezimovať sama. O niektoré sa však musíte špeciálne postarať.

Napríklad taký vodný hyacint alebo šalát nedokážu prezimovať, a preto je nutné ich na zimu uskladniť. Naproti tomu lekno, najznámejšia vodná rastlina v jazierkach, dokáže prezimovať aj bez toho, aby ste ju uskladňovali. Je však potrebné odstraňovať žlté listy, aby zbytočne vo vode nehnili.

Ryby v jazierku a zazimovanie

Okrem rastlín mnohí z nás v jazierku môžu chovať aj ryby. Starostlivosť o nich musí byť takisto príkladná. Pred zimou obzvlášť. Potešujúce je, že v zime ryby nekŕmime, keďže nedokážu prijímať potravu. Preto ak teplota klesne na 12 °C môžeme ich pomaly prestávať kŕmiť.

Zazimovanie jazierka je veľmi dôležitá vec, o ktorej mnohí jeho vlastníci nemajú dostatok informácií, a potom jazierko nie je príliš pekné. Pri prípravách jazierka na zimu je dôležité hlavne zakryť hladinu, aby sa zabránilo padaniu listov, ak sa v blízkosti nachádzajú stromy. Starostlivosť o ryby, rastliny a celkové zazimovanie jazierka vám zaručí, že vaše jazierko sa na jar zobudí a vy sa budete tešiť z krásneho doplnku vašej záhrady.

Pretože dnes už jazierko plní hlavne okrasnú funkciu. Aby bola naplnená je samozrejme nutná starostlivosť oň. Preto, ak sa rozhodujete či si takéto jazierko, alebo nádrž do vašej záhrady zaobstaráte, dôkladne si zistite potrebné informácie.