Internet? Jedine od swan-u

0
2568

Padá vám často internet, nie je stabilný alebo je jeho rýchlosť nedostatočná? V tom prípade to chce poriadnu zmenu. Ak zmenu tak nie hocijakú, čo tak internet od swanu?

Bez internetu sa to v dnešnom svete už jednoducho nedá. Online je už skoro všetko, a ak máte pomalé alebo nestabilné pripojenie, fungovanie online s takýmto internetom vie byť aj poriadne otravné. A to obzvlášť, ak je internet neodlučiteľnou súčasťou vašej práce, vtedy sa nekvalitné pripojenie odrazí aj na vašej produktivite.

Preto by ste mali zvážiť také internetové pripojenie, ktoré vám bude vždy oporou a nenechá vás len tak v štichu. A v neposlednom rade myslite aj na rýchlosť internetového pripojenia, čo vám vie ušetriť kopec nervov.

ADSL alebo LTE?

Tak na toto presná odpoveď asi nie je. Všetko totiž záleží od vás a vašej dispozície, či bývate v meste, alebo na dedine, či v paneláku, alebo rodinnom dome, či niekde v obývanej časti mesta alebo, naopak, kdesi na kraji dediny pri lese. Taktiež je dôležité vedieť, či sa vo vašej blízkosti nachádza internetová prípojka alebo nie.

Áno, od všetkých týchto faktorov môže závisieť, ktoré internetové pripojenie by bolo pre vás to najlepšie. Ako sa správne rozhodnúť?

ADSL internet

ADSL internet je v súčasnosti najvyužívanejší typ internetového pripojenia. Čo teda to ADSL znamená? Skratka je z angličtiny a znamená Asymmetric Digital Subscriber Line, čo môžeme doslovne preložiť ako „asymetrické digitálne účastnícke vedenie“.

Je to teda internetové pripojenie, ktoré sa vyznačuje asymetrickým pripojením, kedy je rýchlosť prenosu dát k užívateľovi – download, rýchlejšia, než rýchlosť odchádzajúcich dát od užívateľa – upload.

Jednou z vlastností, podľa ktorej dokážete identifikovať ADSL pripojenie, je, že vo vašej domácnosti  máte alebo ste niekedy v minulosti mali pevnú telefónnu linku. Dôvodom je, že ADSL internet využíva na pripojenie do siete práve telefónnu linku. Technológia však umožňuje telefonovať a byť pripojení na internet súčasne.

Aj pre to bol a stále je ADSL internet veľmi rozšírený. Vďačiť môže aj veľmi dobrej dostupnosti na celom území Slovenska, vďaka čomu si môže vychutnávať vysokorýchlostný neobmedzený internet každá domácnosť, kdekoľvek sa nachádza. Teda skoro kdekoľvek.

LTE sieť

ADSL pripojenie je fakt výhodné, tak prečo LTE pripojenie? Nuž, odpoveď je jednoduchá. Hlavnou výsadou LTE pripojenia oproti klasickému je v bezdrôtovom prijímaní signálu. Už samotná skratka LTE znamená z anglického prekladu long term evolution, čo by sa dalo preložiť ako – technológia určená pre vysokorýchlostný internet v mobilných sieťach. Ak ste ešte LTE nápis nevideli, môže to byť preto, že LTE sieť sa často označuje aj ako 4G.

Súčasná generácia LTE je predzvesťou toho, akú rýchlosť môže mobilný internet skutočne dosiahnuť. LTE sieť je vďaka tomu schopná dosiahnuť teoretickú maximálnu rýchlosť až 172,8 Mb/s pri sťahovaní a 57,6 Mb/s pri odosielaní. To znamená, že 4G LTE bezdrôtové širokopásmové pripojenie je až 10-krát rýchlejšie ako súčasné 3G pripojenie poskytované mnohými operátormi na Slovensku, jedným z nich je aj LTE pripojenie od swanu.

Prečo je teda LTE vlastne výhodné?

Ako sa už spomínalo vyššie, hlavným plusom LTE je bezdrôtové pripojenie. Možno druhou výsadou je aj jeho rýchlosť. Aj keď musíte uznať, že to nie je jedna z jeho hlavných výhod. Keďže optický internet je ešte rýchlejší. Môžeme však s istotou povedať, že tým najhlavnejším bonusom oproti ADSL internetu je úspora vašich peňazí.

A zároveň, keď si odmyslíme vyššiu rýchlosť a nižšiu cenu, čo spraví vaše surfovanie po internete pohodlnejším, je tu ešte jeden veľmi podstatný dôvod. A to pokrytie. Mobilný operátori na Slovensku, ako aj swan, pokrývajú vo veľkej miere i oblasti, v ktorých bolo predtým iba EDGE pokrytie alebo žiadne pevné pripojenie.

Je tak len na vás, ktorému pripojeniu dáte prednosť. Obe sú však plnohodnotným pripojením s vysokou prenosovou rýchlosťou a stabilitou, ktorú zaručene oceníte. Napríklad na stránke swanu nájdete cenníky k obidvom typom pripojenia, ako aj bližšie informácie ohľadom pokrytia, inštalácie a ďalších vecí týkajúcich sa internetového pripojenia.

Ak práve nie ste technický typ, môžete využiť pomoc od profesionálnych technikov swanu, ktorí s radosťou nastavia internetové pripojenie priamo u vás doma, takže nebudete musieť pohnúť ani prstom. Navyše sa nemusíte báť, že by vám kvôli tomu rozbombardovali byt alebo záhradu. Je tak len na vás, či siahnete po ADSL pripojení alebo rýchlom pevnom LTE.