Vaša spálňa, váš oddych

0
2561

Vybrať správne zariadenie bytu či rodinného domu je vždy ťažká úloha. Na trhu existuje toľko štýlov, doplnkov, realizácií či vzorov, že ani vy sami sa neviete rozhodnúť, čo chcete.

Možno aj vy patríte k tým, ktorých obmedzuje pri výbere cena produktov a celkový rozpočet. Ľahšia situácia je, ak chcete len vymeniť zopár kúskov nábytku alebo iba posteľ v spálni. No zariadiť celý byt a vybrať komplet celé zariadenie znamená mnoho rozhodovania sa. Teraz sa zameriame hlavne na pre niekoho najdôležitejšiu časť bytu – spálňu.

Začínate v zariaďovaní

Na rôznych webových stránkach môžete nájsť rôzne spôsoby, ako zariadiť svoju spálňu. Prvé, čo by ste si do novej spálne mali kúpiť, je rozhodne podlaha a farba na steny. Premyslite si, či chcete pokryť podlahu spálne plávajúcou gumou, kobercom, parketami alebo dlažbou. Pokiaľ rátate s podlahovým kúrením, spokojne vyberte dlažbu, ktorú viete doplniť malým kobercom. Ak však podlahové kúrenie mať nebudete, vyberte teplejšiu alternatívu, napríklad laminátové parkety.

Po zariadenej podlahe zamerajte svoju pozornosť na farbu steny. Samozrejme, ak ste vybrali tmavú farbu podlahy, nemusíte sa obávať vybrať práve kontrastný vzhľad bledej alebo farebnej steny. V tom štýle farebne zladíte aj vašu posteľ a ostatné doplnky.

Po maľovaní izby a zariadení podlahy môžete vyberať nábytok. Na internete nájdete mnoho inšpirácií, no najideálnejšie je ísť priamo do obchodu, kde je všetok nábytok vopred zladený. Všetky časti sú skombinované tak, aby ste si mohli vybrať presne podľa svojich požiadaviek. Mnoho zaujímavých nápadov nájdete kde koľvek na internete. Pre inšpiráciu si viete poskladať celkový vzhľad spálne od Möbelixu, môžete ísť podľa rozmerov svojej izby a obchodný predajca vám dodá všetky produkty až domov.

Vopred poskladané spálňové komplety sa skladajú zo šatníkovej skrine, postele a dvoch kusov nočných stolíkov. V rámci stránky si môžete, samozrejme, dokúpiť aj iné časti nábytku v rovnakej úprave ako ostatok vašej spálne. Nábytok je s dreveným povrchom, pričom dnes sa za moderné považujú bledšie odtiene dreva. Aj celkový vzhľad spálne je podľa trendov skôr bledší v kombinácii dub sonoma alebo biely dub s farebnými doplnkami. Ak nepatríte k tým, čo obľubujú vopred nakombinované nábytky, modro-biely predajca vám ponúka aj každý jeden kus zvlášť.

Poskladajte si svoju spálňu podľa seba

Najdôležitejším nábytkom v spálni je, samozrejme, posteľ. Záleží na vás, či chcete svoju posteľ len na spánok alebo aj ako odkladací priestor. To je jednou z výhod moderných postelí, ktoré ponúkajú mnoho ukladacieho priestoru nielen na periny. Ukladací priestor sa nemusí nachádzať len pod roštom postele vo forme zásuviek, ale aj pri nohách či vo forme vnútorných poličiek za čelom postele. Sem si môžete odložiť mnoho kníh, sviečok, ale aj oblečenie. Niektoré postele sú prepojené s nočnými stolíkmi, ktoré sú pripevnené k čelu postele. Pri zariadení spálne sa najčastejšie ráta hlavne s posteľou pre dve osoby, no spálňu viete zariadiť aj s posteľou pre jedného človeka, či už v rozmeroch 90 cm šírky, alebo 120 cm šírky. Záleží len na vás, aké rozmery nábytku si vyberiete.

Spoločnosť ponúka nočné stolíky rôzneho vzhľadu, napríklad si môžete vybrať dvojzásuvkový nočný stolík, ktorý ponúka priestor pre mnoho vecí či kníh. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí nechcú mať nočný stolík, a tak si odkladací priestor vyriešia obyčajnou poličkou pri posteli.

Čo  sa týka odkladacieho priestoru, rozhodne nezabudnite vo svojej spálni na skriňu. Najlepšou voľbou pre vaše oblečenie bude veľká dvojitá skriňa s posuvnými dverami, ktorá obsahuje police aj šatníkové tyče na zavesenie oblečenia. Predstavte si veľkú drevenú skriňu, ktorá je takmer na mieru do vašej izby a poskytuje veľký ukladací priestor. Rozhodne túto voľbu oceníte. Naturálny vzhľad skrine môžete doplniť zrkadlom veľkým ako jedny šatníkové dvere.

Ak by ste mali pocit, že vám chýbajú zásuvky v skrini, môžete svoj nábytok v izbe doplniť komodou. Takáto komoda môže ukrývať vašu spodnú bielizeň, drogériu, tričká či kabelky. Schovať do nej môžete naozaj všetko v spomínanom Möbelixe zaručene nájdete komody, ktoré sú rovnakého vzhľadu ako šatníkové skrine či posteľ. Takto vám bude všetko ladiť k sebe a vy môžete myslieť na doladenie maličkostí do svojej spálne.

Čo vám ešte chýba?

Takmer v každom obchode nájdete postele v balení bez matraca. V kamennom, ale aj internetovom obchode modrej značky nábytku si vyberiete presne taký matrac, aký potrebujete. Rôzne rozmery, mäkkosti, výplne a kvalita matracov vám zaručia kvalitný spánok každý večer. Okrem matracov budete k spánku potrebovať aj nové vankúše či periny. Všetky tieto doplnky aj spolu s posteľnou bielizňou môžete nájsť priamo v predajni a v rôznych farebných kombináciách.

Momentálnym trendom medzi farbami je horčicová žltá, zelená a fialová s kombináciou s bielou a šedou farbou nábytku. Medzi dôležité doplnky patrí zaručene aj deka, prikrývka na posteľ a vešiaky do skrine. Na oblečenie, ktoré si chcete len na chvíľu odložiť, slúži veľmi dobrá pomôcka, a to pánsky sluha, ktorý má väčšinou dva vešiaky na oblečenie. Jedným z posledných dôležitých doplnkov do spálne je lampa, ktorú si zvolíte podľa svojho nábytku v spálni. Výberom správneho a kvalitného nábytku aj doplnkov si zaručíte príjemný pobyt vo svojej spálni a kvalitný spánok.