Hrať sa zakázané!?

0
1730

To, že je hra súčasťou ľudského života, nijako neprekvapí. Hráme sa v detstve, v dospelosti, ale aj v starobe. Púšťame šarkany, prefereujeme stolné hry, venujeme sa športu – aktívne, ale aj pasívne sledovaním zápasov. Z nášho voľného času každým pribúdajúcim rokom nepatrne ubúda. Všetci sa tak tešíme, keď sa v osobnom diári uvoľní nejaký priestor, ktorý môžeme venovať zábave. Fenoménom posledných desaťročí je tiež počítačová hra, ktorá nám pomáha uniknúť z reality do imaginárne sveta, v ktorom je všetko možné a dovolené. Práve tieto úniky z reality pomáhajú človeku odpútať svoju myseľ od každodenných povinností. Ale pozor, je potrebné vyťažiť z hry len to dobré a nenechať sa zmanipulovať týmto neskutočným svetom. Nedovoľme, aby nás nejaká hra prinútila vymeniť reálny život za ten, ktorý je poskladaný počítačovou grafikou. Možno aj kvôli takýmto ľuďom, ktorí sa nevedia odpútať od obrazoviek PC, vznikajú zákazy, nad ktorými nejeden z nás pokrúti hlavou. Menšie či väčšie novinky, ktoré pribúdajú ako na bežiacom páse a nie je im takpovediac konca-kraja, vyprovokovali kompetentných jednotlivých štátov, aby povedali rázne “DOSŤ!”. 

Čína zakazuje

V roku 2000 schválila vláda v Číne zákaz herných konzol, vraj kvôli tomu, aby mládež nestrácala voľný čas hraním týchto hier, ale venovala viac času práci. 

Grécko proti videohrám

Podobný zákaz sa objavil aj v Grécku. Táto krajina vystúpila proti hre zákazom, ktorý mal zabrániť používaniu elektronických hracích automatov. Podľa magazínu News bol zákon napísaný tak detailne, že došlo k zatknutiu aj tých, ktorí hrali videohry v internetových kaviarňach.

Rumunsko stoplo Scrabble

PR článok propagujúci spoločenskú hru Scrabble by asi svojho času v Rumunsku nepadol na príliš úrodnú pôdu. Prezident Nicolae Ceausescu dal totiž v roku 1980 veľkú “stopku” hre Scrabble. Túto hru nazval prevratným zlom a označil ju ako „príliš intelektuálnu“.

Jedno poľské príslovie hovorí: „Každý sa vie hrať, ale pravé umenie spočíva v tom, aby sme vedeli, kedy máme prestať.“ Tak ako v živote, aj v hre máme pravidlá. Jedným z nich je vedieť prehrávať a druhým, vedieť prestať hrať. Skúsme sa preto viac ovládať a nájdime správnu mieru nielen v hrách, ale aj v bežných činnostiach. Potom to možno budeme práve my, kto bude dávať výrazné STOP tým absurdným zákazom. 

Text: PR článok

Zdrojlist25.com

Foto: goodtoknow.co.uk