Nábytok do jedálne: Podľa čoho si vyberať?

0
2516

Rodina – základná jednotka spoločnosti. Jedáleň – miestnosť reprezentujúca harmóniu a kvalitu vzťahov v rodine. Tradičné feng shui hovorí, že plný jedálenský stôl zosobňuje hojnosť, prosperitu a tým i spokojný rodinný život. Plná miska čerstvého ovocia nemôže teda nič pokaziť. Pokiaľ si chcete byť takpovediac všetci rovní, stavte na okrúhly alebo oválny stôl, pri ktorom by mali byť minimálne tri stoličky. Ak je tam stolička iba jedna, evokujete nadradenosť, čo v praxi znamená, že nečakáte spoločnosť, nie ste pohostinný, ale skôr vysoko uzavretý človek. Kto by k Vám chodil, keď vie, že si nebude mať kam sadnúť?

Možno sa Vám to nezdá, ale jedáleň je pre niektoré rodiny jediným miestom, kde sa stretnú a porozprávajú všetci členovia rodiny. Zasadnú k jednému stolu, najedia sa a potom si ide každý po svojom. Jedáleň si preto zaslúži mimoriadnu pozornosť a mali by sme ju zariadiť tak, aby sme sa v nej cítili príjemne.

Rodiny v bytoch či v menších domoch často stolujú priamo na kuchynskom stole. Tí šťastnejší, ktorí nie sú limitovaní priestorom, sa môžu tešiť z trendy samostatných jedální, pretože majú oveľa viac možností, ako túto miestnosť zariadiť. 

Azda najvýraznejším rozdielom medzi kuchynským a jedálenským nábytkom je jeho veľkosť. Jedálenský nábytok sa nemusí obmedzovať rozmermi kuchyne a môže sa stať skutočnou dominantou určeného priestoru.

Aký veľký stôl?

Dá sa povedať, že to závisí na Vašom spoločenskom živote. Pokiaľ často pozývate svojich priateľov na večeru, určite oceníte väčšie stoly. Aj tu ale Vaše rozhodnutie ovplyvňuje priestor. Pri jeho nedostatku to môžete vykompenzovať rozkladacím stolom, ktorý nezaberie veľa miesta a keď máte návštevu, stačí ho rozložiť.

Najobľúbenejším tvarom je jednoznačne obdĺžnik. No ako sme už písali vyššie, okrúhly a oválny typ pôsobí srdečnejšie. Kompromisom sú obdĺžnikové stoly so zaoblenými hranami.  

Synchronizovaný celok

Ak ste si už vybrali stôl, nezabudnite k nemu zladiť i stoličky, a to nielen z estetického, ale aj praktického hľadiska. Tu si treba všímať výšku stola a roztoč nôh.

Pre tých, ktorí stolujú v kuchyni, sú asi najideálnejšie barové stoličky. Ak ste také nenašli v klasickom nábytkovom supermarkete, nezúfajte. Oveľa pestrejší výber ponúkajú výrobcovia a predajcovia, ktorí sa špecializujú na nábytok pre gastro zariadenia. 

Interiér jedálne by mal tvoriť ucelený synchronizovaný celok. Keď si zadovážite červené lavice, tak voľte i také stoličky a podobne. Za nepriaznivý materiál sa považuje číre sklo, pretože na ňom jedlo pôsobí akoby plávalo. Ak už ste si predsa vybrali takýto kus nábytku, zakryte ho sviežim obrusom. Ten rovnako poslúži i v prípade rozkladacieho stola, kedy ním zamaskujete predely, ktoré pôsobia rušivo a vytvárajú akúsi priepasť medzi stolovníkmi, a teda zabraňujú komunikácií. Žltá farba podporuje trávenie, zelená a červená zase chuť do jedla. Pokiaľ sa bojíte priberania alebo sa neradi prejedáte, voľte modrú a čiernu.  

Dekorácie

I tu platí, že všetkého veľa škodí, alebo menej je niekedy viac. S dekoratívnymi prvkami to nepreháňajte a vyberajte také, ktoré symbolizujú hojnosť. Zaveste sem zrkadlá, ktoré znásobujú množstvo jedla naservírovaného na stole. Zrkadlo by však malo tvoriť jednu harmóniu s miestnosťou. V praxi to znamená prirodzené zakomponovanie s vhodnými motívmi ako kvety, vázy, ovocie či kreatívne a nenútené zátišia.

Optické predelenie

Moderné trendy diktujú prepojenie jedálne s kuchyňou alebo obývačkou. V každom prípade by ste však nemali zabúdať na optické predelenie. Jedáleň sa totiž pokladá podľa feng shui za jin a obývačka s kuchyňou za jang. Celkom postačí, keď ako rozdeľovací prvok použijete rastliny, zásteny alebo nábytok. Pokiaľ Vás tlačí priestor, vyriešte to rozdielnym sfarbením stien.

Veríme, že jedáleň sa pre Vás stane skutočným miestom harmónie a rodinnej súdržnosti.  

Zdroj: akobyvat.sk

Foto: objekta.sk