Máte vysoký cukor v krvi? Aj vás môže nepríjemne prekvapiť diabetes

0
2569

Medzi základné vyšetrenia, ktoré sa urobia pri každom odbere krvi na lačno, je aj zistenie hodnoty glykémie. Ak jej hodnoty prekračujú hranicu 7,8mmol/l, ste aj vy v možnom riziku rozvoja cukrovky. Aké sú symptómy jednotlivých druhov diabetu a aké sú v súčasnosti možnosti liečby? Aj to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Rozlišujeme dva základné typy cukrovky

1.typ alebo juvenilný typ sa zväčša vyskytuje u mladších ľudí a dôležitú úlohu pri jeho prepuknutí tvorí aj genetika. Nie je to však pravidlom. Jeho podstatou je netvorenie inzulínu v beta bunkách pankreasu, tým pádom nemôže byť cukor z krvi transportovaný do buniek, kde sa z neho vytvára energia či iné látky, ktoré telo aktuálne potrebuje. Základným príznakom 1.typu je spomínaná hyperglykémia na lačno, časté infekcie kože, nadmerné močenie a glukóza v moči, suchosť slizníc či celková nevoľnosť a slabosť v dôsledku malého množstva vody v organizme.

2.typ cukrovky sa väčšinou vyskytuje vo vyššom veku a súvisí so životným štýlom. Nábehom na toto ochorenie je napríklad obezita či vysoký krvný tlak. Pri tomto type sa síce inzulín tvorí, ale nie v dostatočnom množstve, v neúčinnej forme alebo si naň bunky tela vybudovali rezistenciu, a preto na ne nepôsobí. Príznakom je vysoký cukor v krvi a súčasne aj vysoká hodnota voľného inzulínu.

Nebezpečné komplikácie

Ak by sa cukrovka nezačala liečiť okamžite, pacient by bol v každodennom ohrození života. Nielenže by jeho bunky nemali dostatok energie a jeho telo by sa neustále odvodňovalo, ale hrozili by mu aj viaceré stavy vyplývajúce z cukrovky. Napríklad ketoacidóza až kóma spôsobené ketónmi, ateroskleróza či rapídne zhoršenie zraku.

Pri liečbe 1.typu pozor na hypoglykémiu

Samotná liečba sa odvíja priamo od konkrétneho typu diabetu. 1.typ sa lieči terapeutickým inzulínom, ktorý si pacienti dnes dokážu aplikovať veľmi pohodlne prostredníctvom pumpy alebo pera. Vďaka prehľadným tabuľkám si podľa prijatej stravy jednoducho nastavia dávku tak, aby to s inzulínom neprehnali a nespôsobili si hypoglykémiu. 2.typ sa dnes lieči aj revolučným spôsobom, a to prostredníctvom analógu hormónu GLP-1. Ten okrem znižovania cukru v krvi dokáže priaznivo ovplyvňovať aj krvný tlak či znižuje riziko nebezpečného priberania.