Zdravotnícke pomôcky: ako si vybrať tie správne?

0
2148

Sú situácie, kedy sa necítime najlepšie. Bolí nás hlava, máme zvýšenú teplotu, cítime zvýšený tlak. Mnohé zo základných ošetrení však zvládneme aj doma.

Pre meranie teploty či tlaku tak nemusíme navštevovať lekára, ale vieme si poradiť aj sami. V podobných situáciách nám môžu pomôcť zdravotnícke pomôcky, ktoré všetci dobre poznáme. Máte doma nefunkčné či zastarané pomôcky a chceli by ste ich vymeniť z a modernejšie a presnejšie? Na trh prichádza množstvo modelov s najrozličnejšími funkciami. Neviete si vybrať? My vám poradíme. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Tlakomer? Aký je pre mňa najvhodnejší?

Najvyskytovanejším druhom sú manometrické tlakomery. Obsahujú samostatný ručičkový merač, manžetu so suchým zipsom a nafukovací balónik. Puzdro je vyrobené z koženky. Tieto tlakomery sú jednou z najlacnejších variánt.

Bezortuťové tlakomery majú klasickú stupnicu, na akú sme pri tlakomeroch zvyknutí. Keďže ale doba pokročila, namiesto ortuťového ukazovateľa majú väčšinou moderný LCD displej, z ktorého zároveň jednoduchšie odčítame čísla.

Digitálne tlakomery sa v posledných rokoch tešia veľkej popularite. Jednoducho si ich snímač, podobný náramku, pripevníte na zápästie alebo rameno a na digitálnom displeji, či dokonca mobile, zistíte, aký máte tlak. Tieto zariadenie sú pri správnom nasadení veľmi rýchle a presné. Jedinou nevýhodou je cena, ktorá môže byť niekoľkonásobne vyššia, ako napríklad pri manometrických tlakomeroch.

Teplomery: klasiku či digitálny?

Pri teplomeroch najviac záleží na vašom vkuse a zvyku. Ak vám vyhovoval klasický, starý ortuťový teplomer, môžete siahnuť po jeho modernejšom kolegovi. Jeho náplň je netoxická, na rozdiel od tej ortuťovej. Nemusíte tak mať obavy, že sa pri rozbití teplomeru priotrávite.

Digitálny teplomer je v súčasnosti obľúbený najmä pre svoju rýchlosť a presnosť. Behom niekoľkých chvíľ tak zistíte presnú telesnú teplotu. Nemusíte teplomer zvierať pod pazuchou 10 minút, ako tomu bolo pri ortuťovom.Pre najmenších je zaujímavou variantou ušný teplomer. Ten rýchlo a spoľahlivo informuje o teplote drobčeka bez toho, aby sme mu museli strkať teplomer pod ruku. Teplomer signalizuje teplotu zvukovo aj vizuálne.

Testery na alkohol

Tento druh produktu sa síce nevyskytuje v každej domácnosti, no v mnohých zamestnaniach či firmách využívajú jeho funkčnosť. Tu opäť záleží na vás a na tom, za akým účelom potrebujete zmerať hladinu alkoholu v krvi. Ak ste len zvedaví, alebo potrebujete vedieť, či si môžete sadnúť za volant, vystačíte si s klasickými trubicami, ktoré po tom, ako do nich fúknete, zmenia farbu, ak máte v krvi alkohol. Ak vás zaujíma presná hodnota, siahnite po digitálnom testeri. Ten je zároveň rýchlejší a prehľadnejší.

Ak je pre vás zmeraná hodnota dôležitá a budete ju prezentovať napríklad pri súdnom konaní, je tu pre vás plne automatická sonda na alkohol. Tá je nielen rýchla a presná, ale navyše zmerané údaje ukladá do pamäte v reálnom čase.Tie následne môžete vytlačiť alebo exportovať do PC. Sonda je vybavená funkciou bezpečnostnej kalibrácie. Nevýhodou je cena, ktorá sa môže pohybovať v tisícoch eur.