Vedeli ste o tom, že kuny patria do čeľade lasicovitých a majú srsť od svetložltej po čiernohnedú s oranžovou škvrnou, ktorá sa im v zime objavuje na hrudníku? Majú krátke nohy, úzke telo so špicatým nosom a samce sú zvyčajne väčšie ako samice. Na život uprednostňujú predovšetkým staré lesy a svoje brlohy si zvyčajne robia v dutých stromoch. Treba tiež dodať, že kuny sú dravce, ktoré sa živia hlavne hlodavcami ako sú hraboše, myši, piskory, zajace a veveričky, ale živia sa i zdochlinami či bobuľami. Kuny sú vysoko zruční stromolezci a pri prenasledovaní koristi dokážu doslova vybehnúť na strom a prebehnúť cez jednotlivé konáre. Niekedy kuna „cestuje“ zo stromu na strom a dostupné vetvy využíva ako útočisko pred prenasledovaním.
Kde sa kuny najčastejšie zdržiavajú?
Lokality brlohov môžu zahŕňať skalné štrbiny, dutiny stromov, podzemné nory, budovy (opustené alebo obývané), staré vtáčie hniezda či hromady kmeňov. Tieto lokality poskytujú ochranu pred extrémami počasia a bezpečnosť pred potenciálnymi predátormi. Miesta brlohov sú zvyčajne obsadené iba počas obdobia rozmnožovania. Mimo tohto obdobia využíva kuna takzvané útočiská. Ak sa však usídli v obytnom dome, a to najčastejšie na povale či pod strechou domu, treba okamžite zbystriť pozornosť a konať!
Akým spôsobom viem kunu z povaly vyplašiť?
Ak ste aj vy zistili, že sa pod strechou domu či na povale nachádza kuna, ideálnym riešením sú odpudzovače na kuny, ktoré fungujú pomerne rýchlo a bezpečne! Odpudzovač Deramax-Profi slúži k ochrane priestoru, v ktorom je umiestnený pred hlodavcami a kunami, pričom generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre drobné hlodavce a kuny veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené. Ide o najvyhľadávanejší odpudzovač, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti s tendenciou výskytu kún či iných drobných hlodavcov.
Čo môžu spôsobiť kuny vo vašom dome