Ako správne hospodáriť?

0
1898

Rozumné hospodárenie s peniazmi nie je matematický zložité. Čísla sú pomerne jednoduché, ale psychologické a emocionálne prekážky, ktoré väčšine ľudí bránia v dosiahnutí finančnej stability, sú už zložitejšie. Na základe údajov Štatistického úradu sa ukázalo, že len 42 % Slovákov si dokáže usporiť nejaké peniaze. Zvyšok z nás žije od výplaty k výplate (32 %) alebo dokonca na dlh (25 %).  Ako teda správne hospodáriť s našimi peniazmi? Pripravili sme si pre vás pár základných tipov, ktoré vám s tým pomôžu.

  • Urobte si prehľad vašich mesačných výdavkov – ak si spíšete všetky vaše mesačné výdavky, budete prekvapený na čo všetko míňate peniaze. Potom si k tomu sadnite a triezvo zhodnoťte, ktoré výdavky sú naozaj nutné a ktoré môžete zrušiť alebo aspoň znížiť.
  • Nenechávajte peniaze len tak ležať – ak máte voľné finančné prostriedky, pracujte s nimi. Založte si sporiaci účet či dôchodkové poistenie. Poprípade investujte do nehnuteľnosti. Aj malé financie je škoda nechať len tak na účte.
  • Stanovte si určitú sumu, ktorú mesačne ušetríte – aj pár eur mesačne sa po chvíli nahromadí na peknú sumu, ktorú môžete neskôr využiť na nákup niečoho dôležitého. Aby ste odolali pokušeniu minúť tieto peniaze, založte si sporenie alebo bezplatný účet, ušetríte tak poplatky za vedenie účtu. Potom budete ušetrenú sumu posielať na tento účet a nebudete ju z neho vyberať.  
  • Nakupujte online – kúpite tak len potrebné veci a veľakrát aj lacnejšie ako v kamennom obchode. Navyše často býva doprava tovaru zadarmo.
  • Refinancovanie úveru – je výbornou možnosťou ako si znížiť mesačné splátky spotrebného úveru či hypotéky.
  • Stravujte sa doma – tým, že si navaríte doma a vyhnete sa stravovaniu v reštauráciách či fastfoodoch, ušetríte množstvo peňazí, ktoré môžete zmysluplnejšie využiť. Taktiež pri varení vo dvojici zažijete množstvo zábavy.