Aký je rozdiel medzi onshore a offshore firmami

0
1458

Optimalizácia nákladov má smerovať k zvyšovaniu ziskov. A práve toto je dnes veľmi medzi podnikateľmi obľúbený trend. Spôsobov, ktorými to môžete dosiahnuť je veľmi veľa. Napríklad prepravca môže kupovať repasované brzdové strmene, výrobca môže znižovať náklady vo výrobnom procese a veľká firma môže hľadať optimálny počet zamestnancov. Ďalšou možnosťou, a treba povedať, že stále obľúbenejšou, je zakladanie offshore alebo onshore firiem. Aký je medzi nimi rozdiel a aké sú ich výhody?

Offshore firmy

Zakladanie offshore spoločnosti prináša so sebou jednu veľkú výhodu – nulové alebo takmer nulové daňové zaťaženie. Ako je to možné? Sídlom takejto firmy sú tzv. daňové raje a ako už samotný názov napovedá, daňové zaťaženie je tu naozaj vysnívané. Hoci ide o krajiny s dobrým politickým zázemím, ekonomický systém je tu značne neštandardný, z čoho ťažia hlavne podnikatelia. Neoficiálne štatistiky hovoria o tom, že až 60 % svetového bohatstva sa ukrýva práve v offshore krajinách. Medzi najobľúbenejšie štáty patrí Panama, Seychely či Belize.

Onshore firmy

Hlavným rozdielom medzi offshore a onshore krajinami je ekonomický systém. Zatiaľčo pri offshore je to neštandardný systém s nulovým daňovým zaťažením, pri onshore firmách ide o tradičný ekonomický systém. Veď tu patria onshore firmy vo Veľkej Británii, Holandsku, Luxembursko či na Cypre. Aké výhody teda plynú z týchto firiem? Daňové zaťaženie je tu oveľa nižšie ako na Slovensku, okrem toho je tu však množstvo rôznych iných výhod, zliav či úľav. Napríklad sa tu neplatí taká nezmyselnosť ako daňová licencia. Ale tú nemusíte platiť ani v susednom Česku.

Chcete sa dozvedieť o offshore a onshore spoločnostiach ešte viac a spoznať výhody jednotlivých štátov? Navštívte internetovú stránku Companyformation.sk, tu vám poradia a zároveň vám firmu aj založia.

Autorské právo: 8vfanrf / 123RF Reklamní fotografie