Nedarí sa v podnikaní?

0
1559

S týmto problémom sa stretáva stále viac nových podnikateľov. Dôvodom je jednoznačne fakt, že záujem o podnikanie rastie, no už len málo energie venujeme aj právnej stránke veci.

Chceme tak rýchlo zarábať a detaily nás začnú zaujímať, až keď sa dostavia nejaké problémy. Najmä konkurencia je veľká a treba sa s ňou vysporiadať. Často nás však dobehnú nedoriešené detaily zo začiatku nášho podnikania. Pozor si treba dať najmä na spoločenskú zmluvu.

Ak chcete podnikať vo dvojici, je dôležité myslieť aj na detaily, teda sa zamyslite aj nad tým, ako budú rozdelené povinnosti, a teda aj následný zisk. Nemenej dôležité je aj to, kto bude mať právo podpisovať právne dokumenty v mene firmy. Ak o tomto chcete rozhodovať spoločne, problém môže byť vzdialenosť, ak nebývate v tom istom meste. Ak toto právo bude mať každý aj samostatne, nie všetky rozhodnutia musia byť pre firmu dobré. Môže sa teda stať, že jeden ju dostane do problémov a druhý bude musieť robiť všetko preto, aby ju z toho dostal.

Keď je už firma založená, taktiež musíte myslieť na množstvo svojich povinností. Inak Vás môžu dobehnúť zákony a zaplatíte nemalé pokuty. Neznalosť predsa neospravedlňuje, preto myslite aj na ohlasovaciu povinnosť, a tiež správne znenie pracovných zmlúv. Do problémov Vás však môže dostať aj to, ak budete chcieť vyhovieť všetkým. Objednávky však zásadne berte len písomnou formou a nezabudnite ani na zálohu. Inak Vám prostriedky môžu dôjsť skôr, ako ste vlastne začali. Potrebovať teda budete jednoznačne aj počítač, tlačiareň a dostatok náplní do nej, tie zoženiete lacnejšie aj na internete.

Ak to však už skutočne nejde a len sa s podnikaním trápite, môžete ukončiť svoju činnosť likvidáciou spoločnosti.

 

FOTO:  Danilo Rizzuti / freedigitalphotos.net