Každý, kto sa rozhodne pre stavbu nového alebo prestavbu staršieho domu by mal vedieť, že strecha je základ. Či už ide o jej bezpečnosť, alebo termoizolačné vlastnosti, majitelia domov vedia, že na streche záleží. Veľká pozornosť by preto mala byť venovaná aj výberu krytiny. V súčasnej dobe je dostupné veľké množstvo rozličných druhov krytín. Pálená keramická krytina patrí medzi najstaršie a najdlhšie používané a stále sa teší svojej obľube. Akými výhodami disponuje a aký je rozdiel medzi betónovou a pálenou škridlou?
Pôvod pálenej škridle
Ak by sme pátrali po pôvode pálenej keramickej krytiny na našom území, dostaneme sa až do obdobia okupácie rímskymi vojskami. Pálené škridle by ste tu vtedy mohli nájsť na strechách budov obranných staníc. Spôsob ich použitia spočíval v tom, že sa ukladali vedľa seba a lepili sa maltou. Rozšírenie ich výroby nastalo v desiatom a jedenástom storočí.
Ako je vyrábaná
Výrobný proces pálenej škridly je založený na princípe, ktorý využíva prírodné materiály. Väčšinou ide o hlinu, respektíve zmes zeminy s prímesou ílu, ktorá je zmiešavaná s vodou. Následne sa táto zmes suší vzduchom a vypaľuje sa v peciach. Finálna podoba škridiel je stálofarebná a matná, niekedy pololesklá. Zaručuje sa ich odolnosť pred UV žiarením, kyslým dažďom, krupobitiu a snehu. Vďaka úprave ich povrchu glazúrovaním je zabezpečená ich ochrana pred znečisťovaním a výskytom machu.
Aké sú formy
Väčšinou si predstavíte klasickú červenú krytu, pokrývajúcu množstvo budov napríklad v historických centrách miest. Na výber však máte širokú škálu farieb a typov pálených škridiel. Každá z nich má svoje špecifiká, pričom je potrebné pri výbere dbať na sklon a členenie strechy. Existuje viacero druhov pálených škridiel. Ponuka je široká a patrí do nej napríklad bobrovka, falcovaná, hladká, plochá, reformná či veľkoplošná škridla. Napríklad veľkoplošná či inak veľkoformátová pálená škridla je veľmi hospodárnym riešením, ktoré znižuje náklady na strechu.
Rozdiel medzi pálenou a betónovou škridlou
V rámci kvalitatívnych vlastností sú s betónové a pálené škridle veľmi podobné. Rozdiel medzi pálenou a betónovou škridlou spočíva v princípe ich výroby. Kým pálené škridle sú vyrábané zo zmesi ílu, na výrobu betónových škridiel sa používa prírodný kremičitý piesok, cement a pigmenty s obsahom oxidu železitého. Rozdiel spočíva aj v spracovaní hmôt. Na to, aby s pálenou škridlou bolo možné pokryť strechu, je potrebné vypaľovať ju pri vysokých teplotách, kým betónovej stačí 60°C. Betónová škridla býva spravidla ťažšia ako pálená, no zvykne byť vyrábaná vo väčších rozmeroch, čo vedie k úspore kusov na meter štvorcový. Čo sa týka termoizolačných a zvukovoizolačných vlastností, sú na tom oba typy škridiel veľmi podobne. Okrem toho, vyznačujú sa dlhou trvanlivosťou, mechanickou pevnosťou a odolnosťou voči počasiu.