Výber školiteľa záverečnej práce: Aký by mal byť?

0
1874

Čaká Vás náročné písanie záverečnej práce? Zvažujete, akú tému si vybrať, z akých zdrojov budete čerpať, čo s výskumom…? Nezabudli ste však ešte na niečo, presnejšie na niekoho? Na školiteľa, aby sme boli konkrétni. Lebo dobrý školiteľ, to je pri tvorbe diplomovky či bakalárky obrovská pomoc. Lenže ako rozpoznať, ktorý to je? Tu je zopár rád, ako na to.

Ako si vybrať dobrého školiteľa záverečnej práce

Každá bakalárska práca, rovnako tak diplomovka úzko súvisí s výberom správneho školiteľa. To je taký, ktorý poradí, nasmeruje tam, kde je treba a má na Vás čas. Preto by ste jeho výber nemali podceňovať. Teda najmä nie v prípade, ak chcete Vašu záverečnú prácu napísať dobre a relatívne bez ťažkostí.

V prvom rade si preverte, najlepšie u starších spolužiakov, ako je na tom daný profesor s časom. Pretože niekto, kto je stále zaneprázdnený, prípadne dochádza z ďaleka s Vami asi nebude mať čas konzultovať Vaše prípadné otázky a nejasnosti.

Áno, dnes sa síce už veľa vecí vybaví aj mailom, ale dokonca ani na pravidelnú a zmysluplnú komunikáciu nemusí mať každý čas. A tak, aby ste, hoci so skvelou témou, neskončili u niekoho, kto na Vás a Vašu diplomovku nebude mať čas vôbec, zistite si celkom na začiatku, aké skúsenosti s ním/s ňou majú iní.

Je to kapacita, ale…

Druhá vec je, že plánujete napísať záverečnú prácu roka, ktorou oslníte celú akademickú obec. Ste si istí svojimi vedomosťami, zdrojmi, všetko máte dokonale naštudované, dôsledne pripravené, a preto je Vašou logickou voľbou, že jej tvorbu budete konzultovať s tým najpovolanejším. S najväčšou kapacitou v danom odbore u Vás na škole.

Časom, skôr či neskôr, však narazíte. Na jeho lepšie vedomosti, dôslednejšie naštudovanie danej témy a z toho plynúci veľký tlak na Vás.

Zrazu s prekvapením zistíte, že v danom smere sa až tak neorientujete, ba pod všetkými tými znalosťami pána profesora sa pomaly, no isto presvedčíte, že napísať top záverečnú prácu, ktorou iným vytriete zrak, vôbec nie je také jednoduché.

Neraz to skončí tak, že Vám neostane iné, len voľne dostupná diplomovka na stiahnutie, nech máte aspoň aký-taký prehľad. Ale s dobrým školiteľom, s ktorým funguje vzájomná komunikácia, to nebude potrebné. Len si takého musíte vybrať. Tak veľa šťastia.