Čo ste o koži (asi) nevedeli

0
1769
Čo ste o koži (asi) nevedeli
Čo ste o koži (asi) nevedeli

Možno ste to ani netušili, ale ľudská koža robí naozaj veľkú prácu. Každý jeden centimeter kože pozostáva z miliónov buniek, stoviek potných žliaz a nervových zakončení a krvných ciev. Ide o najväčší orgán tela a je súčasťou imunitného systému. Existuje ale viac zaujímavých faktov o koži, o ktorých ste možno ani netušili.

Koža si pamätá

Slnečné lúče poškodzujú pokožku a UV žiarenie je často dôvodom vzniku rakoviny kože. Ak ste sa v minulosti spálili na slnku koža si to zapamätala. Aj keď jej poškodenie nevidíte je tam a môže sa prejaviť o pár rokov neskôr, keď na spálenie slnkom zabudnete.

Obnovovanie pokožky

Možno si myslíte, že z kože sa vyzliekajú len hady ale nie je tomu tak. Tenká vrchná vrstva kože obsahuje odumreté bunky Každých 28 dní sa táto koža obnovuje. Odumreté bunky odpadávajú a nahrádzajú ich ďalšie. Nezbavujeme sa kože v celku (ako hady) ale obmieňame ju pravidelne.

Pokožka môže odrážať vaše zdravotné problémy

Stres, infekcie ale aj nerovnováha hormónov sa môžu prejaviť na pokožke. Zmeny na koži sú preto často jedným z príznakov rôznych chorôb. Akné súvisí s kolísaním hormónov, čo môže súvisieť s menštruáciou, tehotenstvom, menopauzou alebo hormonálnou poruchou. Začervenanie zas nemusí hneď znamenať, že sa musíte liečiť na rosaceu. Môže byť prejavom alergie alebo astmy.

Reguluje telesnú teplotu

Koža chráni orgány pred vonkajšími vplyvmi, to ale nie je jej jediná úloha. Hrá dôležitú úlohu aj pri termoregulácii. Keď je nám teplo potíme sa. Celkovo koža obsahuje dva až štyri milióny potných žliaz. Bežne môžeme vypotiť až liter tekutín za deň. Ďalší spôsob ochladzovania je tzv. vazodilatácia. Cievy, ktoré sú tesne pod povrchom kože sa roztiahnu, zvýši sa v nich prietok krvi a odvádza sa tak teplo z tela von.

Keď je nám chladno koža sa postará o to aby boli orgány v teple. Cievy na povrchu kože sa stiahnu, čím sa zníži strata tepla. Stiahnu sa aj kožné póry. Ak sa na koži objaví tzv. „husia koža“ ide o ďalší spôsob ako udržať orgány v teple, ktorý sme zdedili po dávnych predkoch. Každý hrbolček obsahuje chĺpok. Keď sa takto postaví viac chĺpkov vytvorí sa izolačná vrstva, ktorá nás chráni pred chladom.